След почти две години война на Русия срещу Украйна санкциите, насочени към блокиране на вноса в РФ, показаха неочаквано ниска ефективност, тъй като работата на руския военнопромишлен комплекс (ВПК) само се подобри – не на последно място благодарение на вноса от западните страни.
Например един от най-големите производители на металообработващи машини в света, германско-японската компания DMG MORI, продължава да подпомага руския военнопромишлен комплекс, въпреки че обяви изтеглянето си от Русия след началото на пълномащабната война срещу Украйна.
Компанията притежава завод за производство на металообработващи машини в Уляновск от 2015 г. досега. Въпреки факта, че по това време санкциите на ЕС забраняваха доставките на оборудване и технологии за руския ВПК, като клиент на завода в Уляновск беше посочен именно руският военнопромишлен комплекс – държавната корпорация “Ростех” и дружествата под неин контрол, които произвеждат двигатели за ракети и военна авиация, както и самолети Су, МиГ и Ил.
Този завод е важен за Русия, тъй като руските предприятия не произвеждат модерни металообработващи машини в необходимите обеми. Почти веднага след избухването на пълномащабната война, на 14 март 2022 г., DMG MORI обяви изтеглянето си от Русия и закриването на завода за производство на металообработващи машини в Уляновск. Това обаче не се е случило.
За продължаването на дейността на компанията свидетелства и фактът, че след март 2022 г. руските юридически лица започват да получават компоненти и металообработващи машини през Азия. В съответствие с базата данни с митнически декларации ImportGenius, от март 2022 г. досега заводът в Уляновск е получил компоненти на стойност 261 хил. долара от индийски компании. А DMG MORI RUS е закупило металообработващи машини с неизвестно производство за 195 хил. долара от китайска структура.
В тази връзка изглежда, че Европейският съюз е готов да забрани износа на прецизни металообработващи машини и ключови компоненти за производството на оръжие в Русия. От своя страна Кремъл се подготвя за тези санкции и се надява на заместване на вноса. Това съобщиха анализатори от Института за изследване на войната (ISW).
В доклада от 15 ноември се казва, че ако ЕС наистина наложи забрана за износ на производствени машини в рамките на 12-ия пакет от санкции, на руската отбранително-промишлена база ще бъде нанесен сериозен удар. Освен това може да бъде забранена и продажбата на заваръчни апарати, литиеви батерии, термостати, двигатели за дронове и други резервни части.
Анализаторите отбелязват също, че Руската федерация се подготвя за нови санкции. Още през май 2023 г. руското правителство одобри “Концепция за технологично развитие до 2030 г.”, която поощрява вътрешното производство на високотехнологични продукти. Целта е местните компании да произвеждат поне 75% от високотехнологичните продукти в страната, които включват и военната продукция.
Войната на Русия срещу Украйна показа, че руският военнопромишлен комплекс е сериозна заплаха за сигурността на Европа. РФ използва военното си превъзходство, за да провежда агресивна политика, която нарушава суверенитета и териториалната цялост на съседните държави. Санкциите срещу руския ВПК трябва внимателно да се обмислят и да се координират заедно с други държави. Те следва да бъдат насочени към ключови сектори на руската военна промишленост, като например аерокосмическата индустрия, корабостроенето, радиоелектрониката и отбраната.
ЕС вече наложи няколко пакета от санкции срещу Русия, които засегнаха различни области на икономиката, включително военнопромишления комплекс. Тези санкции обаче все още не са оказали значително въздействие върху боеспособността на руските въоръжени сили. Ето защо Европейският съюз следва да продължава и да засилва санкционния натиск върху руския ВПК. Това е необходимо, за да се ослаби бойната способност на руските въоръжени сили и да се възпрепятства тяхното настъпление в Украйна; да се забави темпото на развитие на руския ВПК и да се ограничи потенциалът му за създаване на нови оръжия; и да се изпрати сигнал до други държави, че ЕС няма да толерира продължаващата агресия срещу Украйна и Запада и ще защитава интересите си.
Санкциите срещу руския военнопромишлен комплекс са важен инструмент в политическата и икономическата борба, който може да помогне на Европа да намали военната заплаха от страна на Русия. ЕС трябва да продължи тези санкции, за да постигне максимален ефект.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар