Възможно е, че постепенно ще се увеличава вноската за втора пенсия на лицата, родени след 1959 г. Съгласно оценките на пенсионно-осигурителните дружества тя ще стигне до 10%.
Този подход ще доведе до по-висок коефициент на заместване на трудовите доходи от универсалните фондове, като същевременно ще намали натиска върху солидарния стълб и ще помогне за преодоляване на събралите се дефицити в него. За това разказа Евелина Милтенова, председател на УС на Асоциацията на пенсионно-осигурителните дружества в страната по време на дискусията за пенсионно-осигурителната система в България, организирана от Българската стопанска камара.
Осигурителните вноски са замразени на 5% в продължение на години, въпреки че Кодексът за социално осигуряване предвиждаше увеличението им. Поради постоянния дефицит в Националния осигурителен институт, правителството не предприемаше стъпки за увеличение. Още преди години вноската трябваше да достигне поне 7%. Увеличението на отчисленията за универсалните фондове не означава по-голямо финансово бреме, тъй като тези вноски се отделят от общата пенсионна осигуровка за лицата, родени след 1959 г.
При пълно осигуряване през 40-годишен период, без прекъсване в стажа, е възможно достигане на заместване на дохода от заплата от 15% до 20% през втория стълб според думите на г-жа Милтенова. Дори в текущия момент, при 20 години осигуряване, пожизнената пенсия може да представлява 14% заместване. Въпреки че лицата с достатъчно добри приходи в индивидуалните си пенсионни сметки все още са малцинство, техният брой се увеличава с годините.
Вашият коментар