Продължава посещението на китайския президент Си Дзинпин в САЩ, което започна на 15 ноември. Той пристигна в Съединените щати за първи път след шест години, което прави този визит особено важно събитие с потенциални далечни последици.
В програмата на посещението са включени разговори с президента Джо Байдън и участие в Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Сан Франциско. Страните се стремят да подобрят отношенията между САЩ и Китай. Координаторът на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби подчерта, че на срещата ще се обсъдят украинският въпрос, подкрепата на САЩ за Украйна и влиянието на КНР върху руско-украинската война.
На предстоящите преговори ще бъдат засегнати и теми като нахлуването на Русия в Украйна, конфликтът между Израел и “Хамас”, положението в Тайван, Южнокитайско море, Северна Корея, правата на човека, борбата с трафика на наркотици и развитието на изкуствения интелект. Търговията обаче също остава гореща тема.
След срещата с президента Джо Байдън Си Дзинпин планира да проведе частна вечеря с ръководители на американски предприятия, настоявайки за висока такса за участие в срещата.
САЩ също така ще се опитат да получат гаранции от Китай относно използването на влиянието му в Азия, за да предотврати участието на Иран в конфликта в Близкия изток. Освен това ще бъдат засегнати и други въпроси като например взаимодействието с Русия.
Съществен момент от срещата ще бъде обсъждането на събитията в Украйна. Джон Кирби отбеляза, че президентът Байдън ясно ще изрази подкрепата си за Украйна в борбата срещу руската агресия.
Има обаче и друга тема, която потенциално може да бъде включена в дневния ред при закрити врати. Лидерите на САЩ и Китай ще могат да се разберат лице в лице кой от тях е по-притеснен от вероятната победа на Доналд Тръмп на президентските избори: и всеки от тях има какво да каже.
За Китай завръщането на ексцентричния милиардер в овалния кабинет означава нов кръг от конфликти със САЩ, но вече “истински”. Тръмп смята, че Русия е незначителен проблем за Вашингтон, затова е склонен да преговаря с нея (т.е. да прави отстъпки), за да се съсредоточи върху основната цел на външната си агресия – КНР. Именно Тръмп започна търговската война с Китай още по време на първия си мандат: той наложи мита върху китайските стоки, забрани инвестициите в китайски технологични компании и започна разследвания за китайската търговия.
Ако се върне в Белия дом, той обещава да въведе четиригодишен план за постепенно блокиране на китайския внос, включително на електроника, стомана и фармацевтични продукти. Тръмп иска също така да забрани на китайски компании да притежават жизненоважна американска инфраструктура в енергийния, технологичния и селскостопанския сектор. Освен това той обещава да принуди китайските собственици да продадат всички холдинги, “които застрашават националната сигурност на Америка”. За Китай това означава изместване от най-важния пазар на планетата, а след това и търговска война с приятелите на Съединените щати.
От своя страна Байдън губи електорални козове заради Тръмп: последния е замаял главите на избирателите и те са по-притеснени от охраната на мексиканската граница, отколкото от вероятното начало на Третата световна война. Проучване на CNN показва, че Тръмп изпреварва Байдън с 49% срещу 39%. А това е много малък показател за лидера на демократите. Байдън не получава признанието, което заслужава за своите постижения в областта на икономиката и външната политика, а избирателите се поддават на закачките на съперника му.
И така в публичното пространство лидерите ще говорят по общи глобални въпроси: по-специално Байдън ще спомене Тайван и ще поиска от Си да удържи Иран от разпалването на нов конфликт в Близкия изток. Непублично, политиците ще се стремят да възстановят доверието и да неутрализират идеологическите противоречия. И тук те ще трябва да се постараят повече, защото не им остава много време. Си и Байдън наистина се нуждаят от взаимно разбиране. Естествено, в дневния ред на срещата между двамата лидери няма да намерим въпроса “какво да правим с Тръмп?”. А щателността на подготовката и редът на въпросите сочат за високи залози за това рандеву.
Дмитро Колев, специално за ФАР
Вашият коментар