Според данни на трейдъри и финансовата информационна кампания LSEG доставките на руски петрол Urals за Турция през този месец се доближават до рекордно ниво, докато поръчките от други големи купувачи на руски нефт – Индия и Китай – се очаква да останат стабилни. Търговците прогнозират, че доставките на суров петрол Urals за Турция през този месец ще достигнат над октомврийските 1,4 млн. тона и ще надхвърлят историческия връх от октомври 2022 г. от 1,43 млн. тона.
По данни на LSEG нашата съседка е закупила над 800 хил. тона нефт Urals, доставен от руски пристанища в периода от 1 до 15 ноември, което е с 200 хил. тона повече в сравнение със същия период на октомври.
Освен това стана известно, че Турция започна да внася повече евтини руски барели, след като най-голямата ѝ рафинерия STAR, собственост на азербайджанската SOCAR, подписа споразумение с руската “Лукойл” за спешни доставки на този сорт петрол.
По-рано стана известно, че ограничението на цените на руския нефт и санкциите се нарушават почти напълно, което принуждава G7 и съюзниците да търсят начини за засилване на ограниченията. Приходите на Русия от търговия с енергоносители през октомври се удвоиха спрямо септември и се увеличиха с една четвърт в сравнение със същия период на предходната година.
Увеличаването на вноса на руски петрол в Турция е голям удар в гърба на Запада от Ердоган, тъй като тази страна е член на НАТО и от нея се очаква да спазва санкциите, наложени от западните държави срещу Русия заради инвазията ѝ в Украйна. Въпреки това Турция не се е присъединила към петролното ембарго, наложено от Европейския съюз.
Съществуват няколко фактора, които благоприятстват увеличаването на вноса на руски нефт в Турция. Първо, той е по-евтин от други източници – това се дължи на факта, че Русия продава своя нефт с отстъпка като компенсация за трудностите, с които се сблъсква поради санкциите. Второ, Турция е голям потребител на петрол и се нуждае от стабилен източник на доставки.
Важно е да се осъзнае, че увеличеният внос на руски петрол в тази държава може да има няколко последици. Това може да помогне на Русия по различни начини да намали ефекта от санкциите. Същевременно този фактор може и да съсипе Анкара, тъй като значително ще увеличи зависимостта на Турция от руската енергия. Освен това увеличеният внос на руски петрол може да доведе до увеличаване на напрежението между Турция и западните държави, тъй като подобна сделка с Русия е напълно противоположна на политиката на Запада за ограничаване на руския износ на петрол.
Но това което е повече от очевидно е, че закупуването на руски петрол е пряко финансиране на войната на Русия срещу Украйна. Причината е, че приходите от износа на енергоносители са един от основните източници на финансиране на руската икономика. По данни на Международния валутен фонд експортът на нефт и газ донесе на Русия около 200 млрд. долара през 2022 г. Тези приходи се използват от РФ за финансиране на военните ѝ действия в Украйна, които според оценки на експертите струват на Русия около 20 млрд. долара месечно.
Следователно купуването на руски петрол означава, че държавите, които го правят, помагат на Русия. Това противоречи на усилията на западните държави да помогнат на Украйна и да сложат край на военните действия. Ето защо търговията с петрол с Москва е неприемлива за държавите, които искат да подкрепят Украйна, както и да сведат до минимум монополното положение на РФ на международния пазар на нефт.
В краткосрочен план увеличеният внос на руски петрол със сигурност може да помогне на Турция да намали цените на бензина и дизела. Това може да бъде приветствано от турското население, което е изправено пред нарастваща инфлация. В дългосрочен план обаче зависимостта на Турция от руската енергия ще се превърне в проблем.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар