България се намира в трудна ситуация по отношение на руския газ. От една страна, страната иска да покаже на Европа активна икономическа борба с Русия. От друга страна, политиците от “старата школа”, които все още са на власт, се страхуват да се откажат от търговията с “евтини руски изкопаеми”.
В началото на юли българското правителство подписа споразумение за доставка на газ с Азербайджан. Това споразумение е важна стъпка към диверсификация на доставките, тъй като Азербайджан не е член на ОПЕК и не зависи от руския газ. Въпреки това споразумението няма да реши зависимостта на България от руския газ в краткосрочен план. В началото на октомври Русия заплаши да прекрати доставките на газ за България, ако страната не плаща в рубли. В отговор България обяви, че ще търси алтернативни източници на газови доставки.
Тази реакция на България показва, че страната не е готова да се подчини на руските искания. Въпреки това България е в затруднено положение. Страната трябва да диверсифицира доставките си на газ, за да се предпази от руските заплахи.
Въпреки това през октомври България въведе данък върху руския природен газ, който се транзитира през нейната територия, като по този начин показа намеренията си да не стои “настрана” и да не губи възможността да печели пари от транзита. Публикуваният нов законопроект, който влиза в сила незабавно, налага такса от 20 български лева (10,76 долара) на мегаватчас газ с руски произход.
Документът следва санкциите на ЕС срещу Русия, наложени в отговор на нахлуването ѝ в Украйна. Целта му е “справедливо облагане на печалбите, получени на територията на държавата, и увеличаване на бюджетните приходи”.
Самата България не внася газ от Русия, но е важен маршрут на горивото за други държави. Почти половината от руския газ, транспортиран по тръбопроводи влиза в България от Турция чрез “Турски поток”, за да бъде транспортиран по-нататък до Унгария, Сърбия и други части на Южна Европа. Българските власти основателно смятат, че този ход ще намали привилегированата позиция на руския Газпром в Югоизточна Европа, а оттам и руското влияние. Решението обаче разгневи Сърбия и Унгария, които все още са силно зависими от доставките на руски газ, които идват главно през Турция и България.
Що се отнася до Унгария, такова проевропейско решение на България не може да остане незабелязано в Будапеща – резиденцията на “руския свят” в ЕС. Унгарското правителство призова Европейската комисия да започне съдебна процедура срещу България във връзка с налагането от страна на София на данък върху транзита на руски природен газ през нейната територия.
Във видео, публикувано във Facebook, унгарският министър по въпросите на ЕС Янош Бока съобщи, че е изпратил писмо до Европейската комисия, в което я призовава да започне процедура за нарушение срещу България във връзка с данъка върху транзита на руски газ. Министърът изрази недоволство, че София не се е консултирала с Унгария преди подобна стъпка, и заяви, че това е нарушение на търговските правила на ЕС и било застрашавало енергийната сигурност на Унгария и на целия регион. Той добави, че Унгария е готова да заведе дело в Съда на ЕС по този въпрос преди края на годината, ако Европейската комисия пренебрегне призива на Будапеща.
Накратко: привържениците на решението за облагане на руския транзит на газ смятат, че то е абсолютно справедливо. Те логично твърдят, че транзитът трябва да генерира значителни приходи за България, които да се използват за развитието на страната. Освен това те смятат, че решението е част от санкциите срещу Русия, наложени в отговор на нейното нахлуване в Украйна.
Противниците на решението твърдят, че то е неправомерно и може да доведе до негативни последици за България. Те смятат, че решението може да доведе до намаляване на транзита на руски газ през България, което ще има отрицателно въздействие върху икономиката на страната. Освен това те твърдят, че решението може да доведе до ответни действия от страна на Русия, които биха могли да бъдат в ущърб на България.
Въпреки това България постъпва абсолютно правилно, като облага с данък транзита на руски газ. Това решение е справедливо и отговаря на интересите на страната. В края на краищата, първо, транзитът на руски газ генерира значителни приходи за България. Изчислено е, че през 2022 г. България е получила около 1,5 милиарда евро от транзита на руски газ. Тези приходи могат да бъдат използвани за развитието на страната, включително за диверсификация на енергийните източници и намаляване на зависимостта от Русия.
Второ, решението за облагане на транзита на руски газ е част от санкциите срещу Русия, чиято цел е да се окаже натиск върху Русия, за да спре войната в Украйна. Облагането на транзита на руски газ е един от начините за прилагане на тези санкции.
А Сърбия и Унгария традиционно “мрънкат” за незаконността на облагането на руските компании, защото са застрашително зависими от “евтиния” руски газ и не желаят да диверсифицират потоците. Именно те са двете държави, които най-активно критикуват решението на България. Белград и Будапеща твърдят, че решението е незаконосъобразно и може да доведе до намаляване на транзита на руски газ през тяхна територия. Тези твърдения обаче са несъстоятелни. Решението на България е напълно легитимно и е в съответствие с международното право. Освен това Сърбия и Унгария сами са си виновни за зависимостта си от руския газ. Тези страни можеха да диверсифицират енергийните си източници, но не го направиха.
При това Европа започва да вижда една нова България – готова да се устреми към Брюксел, забравяйки за “дружбата” с РФ: подобни пазарни отношения са изгодни само за Москва и нейните “приятели”, ако решението на София да печели от транзита се приема от някого за незаконно или неправилно.
Превод: Desislava Jordanovich
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар