Благотворителни организации и търговци на дребно продават “екологични” чаши и детски сервизи от бамбук, които обаче съдържат пластмасова смола. Това не се пренебрегва, въпреки предупрежденията, че твърденията за “екологичност” могат да бъдат подвеждащи и че продуктите може да представляват риск за здравето.
Чаши от “еко-бамбук” се рекламират като принос към опазването на планетата, но те обикновено не могат да бъдат рециклирани. Регулаторите предупреждават, че такива “зелени” твърдения могат да заблудят потребителите и да ги насочат към продукти, които не са толкова устойчиви, колкото изглеждат.
Съществуват и опасения, че тези продукти могат да ускорят разграждането на пластмасата, което може да замърси храната или напитките и да представлява риск за здравето. Food Standards Agency (FSA) във Великобритания твърди, че е издала предупреждение към търговците на дребно през юни, с призив да изтеглят тези продукти от пазара, а всякакви следващи продажби ще бъдат незаконни.
Въпреки забраната, продуктите от бамбук и пластмаса остават лесно достъпни в онлайн пространството, включително и артикули като детски чаши и чинии. Обикновено те са изработени от бамбук, с добавка на меламинова формалдехидна смола и изглеждат като пластмаса, според информацията на The Guardian.
Проверка на “Фокус” разкри, че тези продукти се предлагат свободно и на българския пазар, както и през онлайн платформи и в магазините, и в аптеките.
Загрижеността относно бамбуковите продукти, съдържащи пластмаса, възниква през ноември 2019 г. след тестове, проведени от Германския федерален институт за оценка на риска. Те предупредиха, че меламинът и формалдехидът могат да се освободят от “бамбуковите” продукти, особено когато са изложени на горещи течности като чай, кафе или бебешко мляко. Подчертава се, че отделянето на формалдехид може да надвиши допустимите нива, представлявайки потенциален риск за здравето.
През ноември на миналата година, Европейската комисия предупреди, че съдовете, съдържащи бамбук и други неразрешени добавки, не са били оценени като безопасни, което прави техните продажби незаконни.
Food Standards Agency заяви през юни, че Комитетът по токсичност, независим научен консултативен орган, заключва, че миграцията на формалдехид и меламин от бамбуковите чаши “представлява потенциален риск за човешкото здраве и изисква по-обстойна оценка на риска”. При все това някои доставчици утвърждават, че техните продукти са безопасни, след като проведоха собствени тестове.
Обаче FSA продължава консултациите относно продуктите и налага изискване към производителите, доставчиците и търговците на дребно да предоставят всички необходими данни. Агенцията подчертава, че всяко пускане на такива продукти на пазара може да бъде нарушение, тъй като те съдържат неразрешени добавки.
Вашият коментар