,

България отбелязва 115 години от обявяването на независимостта си

22 септември е една от ключовите дати в българската история – провъзгласяването на независимостта. Днес родината ни навършва 115 години, откогато княз Фердинанд I обяви за създаване на Княжество България чрез манифест през 1908 година. Този исторически акт сложи край на васалната зависимост на страната от Османската империя, наложена след Берлинския конгрес през 13 юни – 13 юли 1878 година. След тази декларация, България беше провъзгласена за царство, а княз Фердинанд I прие титлата “цар на българите”. 

Това събитие бе постигнато благодарение на съгласуваните усилия на политическите и дипломатически кръгове в страната, както и на подкрепата на армията, и тази независимост бе официално призната година по-късно, сподели доц. д-р Соня Пенкова, директор на Националния военноисторически музей (НВИМ).

По нейните думи 22 септември е една от тези изключително важни дати в българската история, когато се постига нещо толкова съществено за бъдещето на страната без да бъде проливана кръв.

По повод този важен празник, музеят представя изложбата “1908. Армията и Независимостта” и организира безплатни музейни турове.

НВИМ се стреми представя гледната точка, свързана с историческите събития, във фокуса на които се намира Българската армия. Имено тя има значителна роля в събитията, предшествали обявяването на независимостта и в нейното запазване, посочи доц. Пенкова.

Двама военни с големи заслуги в българската история – генерал Данаил Николаев и генерал Стефан Паприков – заемат важни позиции в правителството, като първият стана военен министър, а вторият – външен министър. Те активно участват във всички етапи, свързани с акта на независимостта и с дипломатическата комуникация, която последва до официалното признаване през 1909 година, поясни директорът на музея.

Соня Пенкова подчерта, че в този процес играят също така голяма роля и група военни, на дипломатически постове и военни аташета, като генералите Бурмов, Хесапчиев, Жостов и Нерезов. Те мотивираха Великите сили и в успешното утвърждаване на акта на независимост в европейския контекст.

Изложените експонати представляват редки артефакти, свързани с тази значима дата в българската история. Посетителите ще имат възможност да научат много за тези исторически събития чрез интерактивно съдържание. Те ще разберат какво мислеха политическите фигури в страната по това време, ще имат възможност да се запознаят с вестниците от периода, в които темата бе активно комуникирана. Посетителите ще може да направят сравнение между тогавашните събития и настоящето и да видят паралелите в развитието на страната, според коментарите на доц. Пенкова.

Днес от 11 часа музеят предлага безплатен тур, като добавка към входния билет за постоянната експозиция. Пенкова споделя, че броят на посетителите на музея се увеличава с годините и впечатлява, че те проявяват все по-голям интерес към историческите теми и свързват миналото с настоящето. Този интерес и уважение към историята се забелязва в нарастващата ангажираност на посетителите с актуалните проблеми на деня. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *