В неделя страната ни ще остане под влиянието на горещо време, като в значителна част от територията живачните стълбове ще достигнат стойности до 37 градуса. Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) е обявил жълт предупредителен код за опасно високи температури в 14 области на страната, съобщават от института на официалната си интернет страница.
Предупреждението важи за областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Силистра, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Ямбол, където максималните температури ще бъдат в диапазона между 35° и 37°.
От НИМХ напомнят на гражданите в засегнатите региони да бъдат особено внимателни, тъй като екстремните жеги могат да доведат до здравословни проблеми при възрастни хора, деца, както и при лица с хронични заболявания. Препоръчва се ограничаване на дейностите на открито през най-горещите часове на деня, прием на достатъчно течности и използване на подходящи дрехи и слънцезащитни средства.
В столицата София се очаква максимална температура около 32°, като времето ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони ще се развие незначителна купеста облачност, но вероятността за валежи е минимална. Вятърът ще бъде слаб, като в източните райони на страната може да се усили до умерен и да бъде от посока изток-североизток.
По Черноморието също ще преобладава слънчево време, с до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури там ще бъдат между 28° и 30°, а температурата на морската вода ще остане приятна – около 25°-26°.
Метеоролозите съветват всички граждани да следят редовно прогнозата за времето и да вземат необходимите мерки за предпазване от горещините.





Вашият коментар