Част от големите банки в България ще продължат да предлагат безплатна обмяна на левове в евро и след 30 юни 2026 г., когато изтича задължителният срок за това, съобщава БТА.
По закон банките трябва да обменят левове без комисиона до края на юни. След тази дата всяка институция сама ще определя условията си според действащите правила, уточняват от Асоциацията на банките в България.
Postbank няма да въвежда такси за обмяна на банкноти и монети, като остава изискването за предварително уведомяване при операции над 15 338 евро. „Банка ДСК“ ще запази безплатното внасяне на левови банкноти по сметки до края на 2026 г., но ще прилага стандартни такси за монети и обмяна в брой.
„УниКредит Булбанк“ ще обменя левови банкноти и монети без такса до 30 септември 2026 г. При суми над 5000 евро ще се изисква декларация за произход на средствата. „Първа инвестиционна банка“ удължава до края на годината безплатното внасяне на левове по еврови сметки на титулярите, както и безплатното конвертиране на повредени пари.
След 30 юни Обединена българска банка (ОББ) ще премине към стандартните си тарифи. Българската народна банка (БНБ) ще продължи да обменя левове в евро без такса и без краен срок. По данни на БНБ към началото на май вече са изтеглени 92,52% от левовете, които са били в обращение в началото на 2025 г. Извън касите на централната банка остават около 1,18 млрд. евро.
От банковата асоциация посочват, че процесът по преминаването към еврото може да се смята за практически приключил, но е нормално част от старата валута да остане необменена за по-дълго време.





Вашият коментар