Съдът във Варна осъди двама за опит за документна измама по европейски проект

Варненският окръжен съд постанови осъдителна присъда срещу двама подсъдими по дело, свързано с проект за модернизация на обществения транспорт във Варна. Сред признатите за виновни са бившият изпълнителен директор на „Градски транспорт“ ЕАД и управителят на дружество, упражнявало строителен надзор. Според съдебния състав те са направили опит чрез използването на документи с невярно съдържание да бъде получена неправомерно значителна сума от средства на Община Варна и общинското транспортно дружество.

Подсъдимите – 69-годишният З.З. и 77-годишният М.М. – са осъдени за това, че в периода между 4 април и 16 август 2016 година са действали в съучастие, като са използвали официални документи с невярно съдържание. Целта е била да се улесни изплащането на 239 571,01 лева, които са собственост на Община Варна и „Градски транспорт“ ЕАД. Магистратите приемат, че става дума за опит за документна измама, тъй като престъплението не е било довършено по причини, които не са зависели от волята на двамата обвиняеми.

Наказателното производство е свързано с реализацията на проекта „Интегриран градски транспорт“, който е сред ключовите инфраструктурни инициативи на Варна за обновяване на транспортната система. Проектът е финансиран от Община Варна по схема за безвъзмездна финансова помощ на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Част от дейностите включват подобряване на производствено-техническата база на общинския превозвач, като именно изпълнението и приемането на строително-монтажните работи са в основата на повдигнатите обвинения.

Според събраните по делото доказателства двамата подсъдими са имали ключова роля при удостоверяването и приемането на извършените строителни дейности. Именно във връзка с тези процедури са били изготвени документи, които според обвинението съдържат неверни данни и са могли да послужат за неправомерното изплащане на публични средства.

Съдебният процес продължи продължително време и включваше разпит на повече от 15 свидетели, както и назначаването на няколко комплексни експертизи, които анализираха документацията, строителните дейности и финансовите аспекти по проекта. След оценка на всички доказателства тричленен състав на Варненския окръжен съд наложи на всеки от подсъдимите наказание от две години и десет месеца лишаване от свобода.

Магистратите прецениха, че наказанията могат да бъдат отложени, като постановиха условно осъждане с изпитателен срок от четири години. Това означава, че ако в рамките на определения срок двамата не извършат ново престъпление и изпълняват законовите изисквания, няма да изтърпят ефективно наложените присъди.

В рамките на делото показания дадоха редица лица, свързани с реализацията на проекта, сред които бившият кмет на Варна Иван Портних, бившият председател на Общинския съвет Тодор Балабанов, представители на проектния екип и служители на „Градски транспорт“ ЕАД.

В същото време съдът не прие изцяло тезата на прокуратурата. Подсъдимите бяха оправдани по обвинението, че документната измама е била довършена, както и по квалификацията, че деянието представлява случай в особено големи размери и е с особено тежък характер. Освен това съдебният състав ги призна за невинни по обвинението относно разликата между доказаната сума от 239 571,01 лева и първоначално посочения в обвинителния акт размер от 606 809,10 лева.

Постановената присъда не е окончателна. Тя подлежи на обжалване или протест пред Апелативния съд – Варна в 15-дневен срок, считано от произнасянето ѝ.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми