Защита на детските права: Варна с амбициозна програма за 2025 г.

На заседание в Община Варна, Комисията за детето одобри Общинската програма за закрила на детето за 2025 година. Заседанието беше ръководено от заместник-кмета по социалните и здравни дейности Снежана Апостолова, а Лилия Мирева, директор на общинска дирекция „Социални дейности“, изпълняваше ролята на заместник-председател. В комисията участваха също експерти от дирекция „Социално подпомагане“, общинските дирекции „Здравеопазване“, „Превенции“, „УСКОР“, „Спорт“, както и представители на Регионалното управление на образованието, Регионалната здравна инспекция, ОД на МВР, доставчици на социални услуги и специалисти от различни области. На заседанието присъстваха и социални работници, както и представители на социални услуги, работещи с деца и родители във Варна.

При разработката на Общинската програма бяха взети предвид действащите законови рамки, стратегически документи, планове, доклади и споразумения както на национално, така и на международно ниво. Програмата е в съответствие с политиките за закрила във всички сектори – образование, здравеопазване, социална политика, култура и спорт, като включва дейности, които ще насочват работата на професионалистите през годината. Основната мисия на Община Варна при изготвянето на Стратегията за детето е мобилизация, финансово осигуряване, интеграция и подобряване на качеството на живот на децата, като се създадат условия за тяхното свободно и пълноценно личностно развитие в семейната, социалната и културната среда, подчертаха експертите.

Програмата отразява волята и готовността на общинската администрация да подобри качеството на живот на всички групи деца, съобразено с тяхната възраст, социален статус, физическо и психическо състояние. Закрилата се основава на зачитане и уважение на личността на детето, отглеждането му в подходяща семейна среда, осигуряване на неговите интереси и специална закрила в рискови ситуации. Приоритетите на документа включват подкрепа на семейството, осигуряване на условия за развитие на талантливи деца и подкрепа в личностното развитие, превантивни мерки за сигурност и контрол на изпълнението им. Включени са също механизми за подкрепа на семействата, развитие на система за отговорно родителство, алтернативни семейни грижи за деца, отделени от биологичните си родители, както и създаването на сигурна и безопасна среда за живот, общуване и образование.

По време на заседанието беше обърнато специално внимание на синдрома на родителското отчуждаване, свързан с проблемите на децата на разведени родители, които са въвлечени в семейни спорове. Обсъдени бяха симптоматиката, рисковите фактори и въздействието на този проблем върху психическото здраве, поведението и развитието на децата. Разгледани бяха конкретни мерки и начини за работа с деца и родители, при които се наблюдава синдромът на родителското отчуждаване.

Комисията за детето участва в интерактивно представяне на обучителната програма „Деца по средата“, адаптирана спрямо българската реалност и насочена към предизвикателствата, пред които са изправени родители, преминаващи развод или раздяла, и превенцията на рисковете за техните деца. Програмата беше представена от психолозите и представители на Българската асоциация по фамилна терапия Милена Вировска, Нина Василева и Анна Шпилевая.

Прегледи на публикации 👁️ : 5

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми