Шведските органи освободиха българския кораб „Вежен“, плаващ под флага на Малта, след като беше заподозрян в повреждане на подводен фиброоптичен кабел между Латвия и Швеция на 26 януари, съобщиха „Ройтерс“ и „Асошиейтед прес“.
Според изявление на шведската прокуратура, разследването е установило, че не става въпрос за умишлен саботаж. В доклада се посочва, че повредата е резултат от съчетание на неблагоприятни метеорологични условия, технически неизправности и грешки при управлението на кораба.
Разследването продължава, за да се определи дали има други нарушения, свързани с прекъсването на комуникационния кабел.
От „Навибулгар“ („Български морски флот“) категорично отрекоха, че техен кораб целенасочено е увредил инфраструктурата.
През последните месеци се наблюдават няколко инцидента с прекъснати подводни кабели в Балтийско море. Според експерти, част от тези случаи могат да бъдат свързани с руски танкери, използвани за заобикаляне на международни санкции и транспортиране на енергийни ресурси.
От екипажа на „Вежен“ са докладвали, че корабът се е движил при изключително лоши атмосферни условия и че лявата котва се е влачила по морското дъно.
Според информация от БТА, в предходни дни шведските власти обявиха, че разследват случай на възможен саботаж и временно задържаха кораб, заподозрян в повреждане на кабела, който свързва Латвия с шведския остров Готланд.
Шведската брегова охрана потвърди пред изданието „Експресен“, че се намира в района на кораба, идентифициран като „Вежен“, който е бил на котва близо до Карлскруна.
Вицепремиерът Гроздан Караджов поясни, че въпреки че плавателният съд е българска собственост, той е регистриран под чужд флаг, което ограничава правомощията на България за разследване. Според него, капитанът и част от офицерите са български граждани, докато някои от моряците са от Мианмар. Корабът е напуснал Русия на 24 януари, насочен към Уругвай и Аржентина с товар от сяра.
Капитан Александър Калчев, изпълнителен директор на „Български морски флот“, заяви, че макар да е възможно корабът да е причинил повредата, хипотезата за саботаж е малко вероятна.
В последно време зачестяват случаите на повреди по подводни комуникационни линии в Балтийско море, което предизвиква безпокойство относно сигурността на тази критична инфраструктура. Фиброоптичните кабели играят ключова роля за глобалната комуникация, пренасяйки значителна част от световния интернет трафик и финансови транзакции. Според организацията „ТелеДжиографи“, която следи подобни мрежи, в световния океан има над 1.3 милиона километра подводни кабели, което е достатъчно да обиколи Земята многократно.
Вашият коментар