,

Смолянска област представя Родопите като туристическа дестинация в Китай.

Смолянска област активно се промотира като туристическа дестинация в Китай, съобщи Момчил Караиванов от Българо-китайското дружество „Приятели на Китай“ в Смолян. Регионът се представя на китайския пазар с цел разширяване на популярността на Родопите, която досега е свързана главно с марката млечни продукти „Момчиловци“, наложена през 2009 г. Рекламната кампания акцентира върху разнообразието от туристически услуги, надхвърляйки традиционната асоциация на Момчиловци с дълголетие.

Щандове, представящи Момчиловци, Пампорово и Родопите, участваха тази есен в туристическо изложение в Нинбо. България направи крачка към утвърждаване на региона на китайския туристически пазар, като използва популярността на млякото „Момчиловци“ за привличане на туристи. Основната идея е да се развие комплексен продукт, който да трансформира „Пътя на млякото“ в устойчив маршрут. Българският щанд получи награда за международно сътрудничество, подчертавайки успешното представяне на страната.

Според кмета на Момчиловци, Сийка Суркова, китайците масово разпознават селото благодарение на известността на млякото. На изложението е представено, че най-качествените характеристики на родопското мляко са пряко свързани с региона. Според Караиванов, китайският пазар предлага сериозен потенциал с оглед на огромната средна класа, оценявана на 300-500 милиона души.

Интересът на китайците към дълголетието е в основата на успешното сътрудничество с компанията „Брайт фуудс“, произвеждаща мляко с бранда „Момчиловци“. Селото вече привлича туристи от Китай, което се засили след COVID ограниченията. Заедно с това в Момчиловци продължават курсовете по китайски език, където участват и местни хотелиери.

Според впечатленията от изложението, китайските туристи ценят природни и планински дестинации. Родопите, като съчетание от луксозно настаняване и автентично преживяване, имат предимство пред мащабните китайски курорти. Въпреки това, пред развитието на маршрути към България стоят предизвикателства като липсата на директни полети и невключването на страната в Шенген. Решаването на тези проблеми би улеснило достъпа на китайски туристи до Родопите.

Изложението в Нинбо включваше представяне на общините от Смолянска област, като акцентът бе върху ски туризма в Пампорово, балнеологията в Девин и Баните и културно-историческите обекти. Кампанията бе обединена под слогана „Родопи – планина по-близо до звездите“, включващ символи като родопската песен „Излел е Дельо Хайдутин“, Роженската обсерватория и тракийското наследство. Според Караиванов, развитието на туризма трябва да обхваща не само Родопите, а по-широка концепция за България като туристическа дестинация. Българското участие бе осъществено в партньорство с Китайския културен център в София, допълни той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *