Многогодишното „кружене“ на Тайван около геополитическата орбита на световните сили подтиква Китайската народна република да показва нарастващо недоволство. Миналата седмица стана известно, че бившата президентка на Тайван Цай Инвен планира официално посещение в Канада през следващата седмица. Според двама дипломатически източници, запознати с въпроса, Цай ще участва в международния форум по сигурността в Халифакс, който започва на 22 ноември.
За Китай самото участие на представител на властта в Тайван в западна страна е неприемливо. Както е известно, повечето страни в света се придържат към така наречената „политика на единен Китай“, която предполага признаването на Тайван като неразделна част от КНР, а не като отделна държава. Затова Пекин възприема всяко сътрудничество на тайванските власти с чуждестранни партньори като посегателство срещу териториалната цялост на Китай.
Официалният представител на Министерството на външните работи на КНР Лин Дзян коментира възмущението на Китай относно предстоящото пътуване на бившия президент на Тайван в Канада. „Ние категорично се противопоставяме на всякакви посещения на „сепаратисти за независимост на Тайван“ в страни, които поддържат дипломатически отношения с Китай, под какъвто и да е предлог,“ заяви той. Лин призова Канада строго да спазва принципа на „единен Китай“ и да предприеме „конкретни мерки“ за запазване на двустранните отношения с КНР.
Напрегнатите отношения между Канада и Китай, известни със своите спорове по теми като киберсигурност, права на човека и търговия, се влошиха допълнително след ареста на висшия мениджър на китайската компания Huawei Мън Ванчжоу в Канада по искане на САЩ. На този фон Пекин реагира болезнено на всякакви опити на Отава да развива връзки с Тайван. Припомняме, че миналия месец Цай Инвен посети Чехия, Франция и Белгия, като и тогава недоволството на Пекин се засили, с призиви към европейските страни да се въздържат от контакти с тайванските лидери. Въпреки това действащият президент на Тайван Лай Цин-дъ напълно подкрепи тези визити, наричайки Цай „най-добрия представител“ на острова на международната сцена.
По време на управлението на Цай Инвен, тайванските власти значително засилиха инвестициите в отбрана и задълбочиха неофициалните отношения с водещи страни, включително САЩ и Япония, което доведе до нови напрежения с Китай. Формално Цай вече не ръководи Тайван, но остава влиятелен член на управляващата Демократична прогресивна партия, а нейните чуждестранни визити се следят внимателно от дипломатите в региона.
Китайското правителство традиционно разглежда Тайван като „бунтовническа провинция“, която трябва да бъде присъединена към континенталната част, дори със сила, ако се наложи. Поради тази причина дипломатическите и икономически контакти на Тайван с други страни винаги предизвикват остри реакции от Пекин. И сега Китай критикува евентуалния визит на бившата президентка на Тайван Цай Инвен в Канада, виждайки в това пореден опит на Острова на свободата да разшири своето международно влияние.
Както виждаме, напрежението около възможния визит на Цай Инвен в Канада е само един епизод в сложните отношения между Тайван и Китай. Пекин продължава последователно да демонстрира своите амбиции за контрол над „бунтовническата провинция“, която се стреми към самостоятелност. И очевидно, тази тенденция няма да се промени скоро, въпреки опитите на международната общност да подкрепя острова на световната сцена.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар