Международен форум обсъжда бъдещето на железопътния транспорт и оперативната съвместимост.

Специалисти от различни страни обсъждат развитието на железопътния транспорт по време на двудневен форум, организиран от Федерацията на научно-техническите съюзи в София. В рамките на форума, в няколко тематични панела, водещи експерти от Германия, Австрия, Италия, Швейцария, Франция и България ще представят свои доклади.

Форумът се провежда под надслов „Бъдещето на железопътната оперативна съвместимост: 25 години опит и иновативни стратегии“.

„Инвестициите в железопътната инфраструктура по линиите от Коридор VIII – София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна – надхвърлят 3 млрд. лева, включително текущите и изпълнените проекти. Усилено работим и по завършването на железопътната връзка с Република Северна Македония, която се финансира от Програмата „Транспортна свързаност“ 2021-2027,“ отбеляза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова при откриването.

Министерството на транспорта и съобщенията продължава активните си усилия за модернизиране на железопътната мрежа, така че да отговаря на високи стандарти за скорост, безопасност и сигурност. Планира се и закупуването на нов подвижен състав, с цел железопътният транспорт да се утвърди като удобен и екологично чист начин за придвижване. Министър Стоянова подчерта, че за първи път ще се финансира и покупката на нови електрически мотриси чрез Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.

По време на откриването на форума, инж. Ясен Ишев, председател на Управителния съвет на Научно-техническия съюз по транспорта (НСТС), изтъкна, че железниците са транспортът на бъдещето и че форумът е платформа за обмен на ценен опит.

Инж. Стоян Стоянов, генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“, представи актуална информация по темата „Железопътни инфраструктурни проекти – хоризонт 2030 г.“, докато инж. Рудолф Колер от Университета за приложни науки в Санкт Пьолтен, Австрия, сподели своята визия по темата „Железопътна оперативна съвместимост – от миналото до настоящето“.

По време на форума се подчерта значението на съвместните усилия на европейските държави в създаването на устойчив транспорт, който да отговаря на нуждите на бъдещите поколения.

Форумът ще завърши на 9 ноември с техническа екскурзия на тема: „Модернизация на железопътен участък Елин Пелин-Костенец“.