Световната икономика демонстрира изключителна устойчивост въпреки множеството сътресения през последните години. Нивата на инфлация се понижават, а големите икономики успяват да избегнат очакваната рецесия, за която имаше сериозни опасения. Това посочи управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева по време на Срещата на върха за бъдещето, която се провежда в рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН, предаде МВФ.
Георгиева също така отбеляза, че дългосрочните перспективи за икономически растеж остават на ниско ниво, като това може да доведе до намалени възможности за създаване на нови работни места и по-ниски доходи.
“МВФ прогнозира глобален икономически растеж от около 3% годишно през следващите пет години. Това е с близо 1% по-малко в сравнение с темповете на растеж, наблюдавани преди пандемията”, подчерта тя.
Въпреки това, според Георгиева, светът се намира пред значителна трансформация, задвижвана от зелени иновации и технологичен напредък.
“Имаме възможност да стимулираме зелен растеж и да създадем нови работни места, свързани с устойчивото развитие, ако политиците целенасочено подкрепят трансформацията на икономиките”, заяви ръководителят на МВФ.
Тя подчерта, че технологиите могат да бъдат ключов фактор за ускоряване на растежа, ако се използват ефективно.
Като пример, Георгиева посочи анализ на МВФ, според който изкуственият интелект има потенциал да допринесе до 0,8% допълнително към глобалния икономически растеж.
“Моето послание днес е просто: С обединени усилия сме по-силни. Нека работим заедно, за да поставим амбициозни цели и да изградим по-добро бъдеще за всички,” завърши Георгиева.