Върховният административен съд ще преразгледа казуса около изграждането на завод за каменна вата край павликенското село Върбовка, където се планира изгарянето на големи количества битови отпадъци. Проектът е на компанията “Петрургия”, свързана с бизнесмена Румен Гайтански-Вълка.
Следващото заседание е насрочено за 16 септември в 11:00 часа. Делото е по жалба, подадена от директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново и гражданското сдружение „Ти решаваш“, което оспорва решението на Административния съд – София област от юли 2023 г., разрешаващо реализирането на инвестицията. Проектът предвижда изграждането на завод за каменна вата, който ще използва като енергиен източник изгарянето на около 1200 тона отпадъци на ден.
Над 20 000 души от общините Велико Търново, Павликени, Сухиндол, Севлиево и Левски вече са подписали петиция против изграждането на завода. Първото заседание на ВАС по този случай бе насрочено за април 2024 г., но бе отложено поради проблеми с призоваването на една от страните.
Проектът предизвиква сериозен отпор от страна на местните жители и екологични организации, които се опасяват от негативните последици върху околната среда и здравето на населението. Споровете около този завод започват още през 2022 г., когато без достатъчно време за дискусия и представителство на гражданите, Екологичният експертен съвет към РИОСВ – Велико Търново дава съгласие за проекта. По-късно се появяват граждански протести и е създадено сдружение „Ти решаваш“, за да защитава интересите на местната общност.
През 2023 г. ново заседание на Екологичния експертен съвет се противопоставя на изгарянето на отпадъци, а директорът на РИОСВ издава отрицателно становище за проекта. Въпреки това, инвеститорът обжалва и печели делото в Административния съд, което дава зелена светлина за продължаването на проекта.
Изгарянето на отпадъци в България буди тревога поради потенциалните рискове за здравето и околната среда. Според доклада на „За Земята“, през 2022 г. в страната са изгорени 266 511 тона отпадъци, което е около 15% от разрешения капацитет.
Вашият коментар