Измамни практики при ГТП: коли под наем и манипулации с катализатори.

В някои технически пунктове у нас се прилага измамна практика, при която автомобил с идеални показатели се взема под наем, за да премине друг автомобил успешно годишния технически преглед (ГТП), съобщава „Телеграф“. Процесът включва паркиране на заетия автомобил зад този, който действително е на стенда за проверка, като маркучът на измервателния уред се свързва с взетата назаем кола, за да се отчетат нейните емисии. Така се подават фалшиви данни в системата на бившата ДАИ, което води до манипулиране на резултатите.

Подобни схеми се предлагат в определени пунктове, а информацията за тях циркулира в затворени групи и канали в социалните мрежи. Цената за наем на автомобил за този вид измама варира между 100 и 200 лева, като към това се добавя и таксата за прегледа, която е между 80 и 100 лева. По този начин шофьорът избягва риска да не премине успешно ГТП и да бъде принуден да ремонтира автомобила, като често става въпрос за проблеми с катализатора. В същото време пунктовете реализират двойна печалба.

Друга популярна схема е наемането на катализатор, който се поставя временно на автомобила с помощта на холендер. След преминаването на прегледа, катализаторът се сваля и се връща старото оборудване. Тази услуга става все по-търсена след промените в законодателството от 22 юли, въпреки че съществува на пазара повече от 10 години.

Проблемът е особено изразен при бензиновите автомобили, тъй като при тях се измерват емисиите на въглероден диоксид (CO2), които често варират в зависимост от вида на превозното средство. Това води до случаи, при които автомобил с Евро 1 категория преминава като Евро 3, а друг с Евро 3 не получава категория. Затова беше въведена промяна, която позволява на автомобили с неизправности, свързани с емисиите, да не бъдат спирани от движение, а срокът за отстраняване на дефектите бе увеличен от 14 на 30 дни.

В допълнение, хакери успяха да атакуват информационната система на автомобилната администрация в средата на август, като използваха метод за разпределен отказ на услуга (DDoS). Това доведе до временно спиране на системата за ГТП, подчертавайки уязвимостите на софтуера. В социалните мрежи се коментира възможността за по-сериозна атака като протест срещу новите изисквания за технически прегледи.