Политически натиск и институционален сблъсък: Раздорът около назначаването на министър на вътрешните работи

Президентът Румен Радев успя да повлияе върху избора на министър на външните работи в кабинета „Главчев“, но срещна силна съпротива от Горица Грънчарова-Кожарева, когато опита да изключи Калин Стоянов от състава като кандидат за министър на вътрешните работи. Тази напрегната ситуация създаде условия за потенциална конституционна криза, доведе до отлагане на изборите и открои вътрешните конфликти на висшите етажи на управлението.

Стоянов се утвърди като централен източник на напрежение още по време на управлението на коалицията „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ и ГЕРБ – СДС, когато тогавашният премиер Николай Денков не успя да го отстрани от поста му. Той остана на тази позиция и в служебния кабинет на Димитър Главчев и продължава да оглавява вътрешното министерство.

„Невъзможно е да се гарантира политическа стабилност и провеждане на честни избори, ако Калин Стоянов запази поста си“, заяви президентът Радев, като призова Грънчарова да прецени дали неговото оставане е по-важно от спокойствието и стабилността на страната.

Грънчарова от своя страна категорично отхвърли възможността за промяна в избора си, защитавайки Стоянов с аргумента, че след многобройни разговори с представители на министерството, включително редови полицаи, е получила единодушна подкрепа за него. Тя също така подчерта, че е проверила информацията документално и няма намерение да променя своето решение.

Същевременно, Грънчарова се показа колеблива в отговорите си на въпроси дали е била подложена на политически натиск. Въпреки първоначалното си категорично „не“, тя по-късно подаде сигнал в прокуратурата за оказан натиск.

С отказа на президента да издаде указ за ново служебно правителство, настоящият кабинет „Главчев“ ще продължи да функционира, докато президентът предприема нови опити за съставяне на правителство. В правните среди има различия по въпроса дали действията на президента противоречат на конституцията, като мненията варират между тези, които смятат, че Радев има право да откаже указ, и други, които считат, че това е извън правомощията му.

Сега топката е в ръцете на Народното събрание, което трябва да избере нови лица за важни постове, като се очаква политическите сили да започнат консултации за преодоляване на създалата се политическа криза.