Постоянният ръст на средната заплата вече се утвърждава като тенденция, особено на фона на конкуренцията между бизнеса за ограничен брой квалифицирани кадри. Това явление е особено изразено в сектори, изискващи специфични умения, които не привличат достатъчно млади хора.
Данни от Националния статистически институт, публикувани през седмицата, потвърждават продължаващия ръст на средната брутна заплата за периода април-юни. Въпреки общата тенденция, има два сектора, където заплатите отбелязват лек спад в сравнение с първото тримесечие на годината. В ИТ индустрията, например, този спад не е неочакван, тъй като още в края на 2023 г. беше прогнозирано, че ръстът на търсенето на кадри ще се забави. Макар годишният ръст на заплатите в ИТ сектора да остава положителен, той е един от най-ниските – само 11%.
Секторът на финансите и застраховането също отбелязва годишен ръст от 14.3% през второто тримесечие, но на тримесечна база има леко понижение. Това обаче не нарушава общата тенденция на нарастване на заплатите, която се наблюдава през последните години. До 2022 г. заплатите в частния сектор значително изпреварваха тези в държавния сектор. През 2023 г. обаче, заради изоставане в някои държавни структури, бяха предприети мерки за увеличаване на възнагражденията, което доведе до ситуация, в която заплатите в обществения сектор вече надминават тези в частния.
Годишният ръст в частния сектор е 15.6%, докато в обществения сектор той достига 22.5%. Това значително повишение се дължи на увеличените заплати на около 53 хиляди служители в държавни структури, както и на увеличението на учителските заплати от януари, заплатите във висшите училища, военните и други.
Вашият коментар