България с високи нива на реализация на висшистите според EUROGRADUATE 2022.

България се нарежда сред страните в Европа с висок дял на висшистите, които работят на постоянен трудов договор. Според данните от мащабното европейско изследване EUROGRADUATE 2022, осъществено чрез проекта GRADЕ с участието на Министерството на образованието и науката, процентът на безработни завършили бакалавърска или магистърска степен в България е под 5%.

Изследването обхваща 17 европейски държави, включително Австрия, Германия, Гърция, Италия, Норвегия и други. В него са участвали завършили висше образование през 2016/2017 г. и 2020/2021 г. От България в анализа са включени отговорите на 3606 висшисти, а анкетата е проведена изцяло онлайн.

Българските бакалаври и магистри изразяват висока степен на удовлетвореност от обучението си, оценявайки го със среден резултат около 3,8 по скала от 1 до 5, което е на ниво със средната удовлетвореност в изследваните държави.

Процентът на българските висшисти с международен опит по време на следването си е около 20%, което е близко до средния за изследваните европейски страни. Под международен опит се разбира обучение по програми като „Еразъм“, както и работа или стаж в чужбина.

Работещите завършили бакалаври и магистри в България са между 84% и 88%, което е добро постижение в контекста на европейските стандарти. Безработицата сред тези групи е 5% или по-малко, като някои от завършилите не работят поради причини, несвързани с пазара на труда, като отпуск по майчинство.

Удовлетвореността от работата е също висока – среден резултат от 3,9 за випуска 2016/2017 и 3,8 за випуска 2020/2021 по скала от 1 до 5.

Министерството на образованието и науката отбелязва, че България разполага с детайлни данни за реализацията на висшистите чрез Рейтинговата система на висшите училища, която обаче обхваща само завършилите, работещи на територията на страната. Проучването EUROGRADUATE предоставя информация и за завършилите, които са се реализирали в чужбина.

Според последните данни от 2023 г., делът на наетите висшисти, които през първите 5 години след завършването си работят на позиции, изискващи висше образование, е нараснал до над 59% спрямо 54% през миналата година. Все още обаче над 40% от завършилите не работят на позиции, за които е необходима диплома за висше образование.

На последната годишна среща на Европейската мрежа за проследяване на завършилите висшисти през май 2024 г., България изрази интерес да участва в следващата фаза на проучването, заедно с Малта, Кипър, Румъния и други държави.