,

Срещата на върха на НАТО във Вашингтон: Основни моменти и предизвикателства.

Гаф на президента Джо Байдън може донякъде да засенчи новините от срещата на върха на НАТО във Вашингтон и да поддържа притесненията на съюзниците за предстоящите президентски избори на 5 ноември в САЩ.

32-те страни от НАТО се справиха прилично с годишната си среща в условия, в каквито Европа не е била от края на Втората световна война. Дори по време на Студената война на континента нямаше мащабен военен конфликт с десетки хиляди жертви, милиони бежанци и системно разрушаване на страните от агресор. Части на китайската армия се появиха на европейска територия и тренират антитерористични действия с Беларус по границата с Полша. Европейските членове на алианса имат сериозен проблем с недостига на отбранителен капацитет и са зависими от американската армия и капризите на вътрешната политика в САЩ.

Резултати от срещата

Украйна получи максималното към момента – декларация, че пътят ѝ към членство в НАТО е необратим; механизми, помагащи ѝ като мост към такова членство и обединяване на всички досегашни споразумения за гарантиране на сигурността ѝ в един “компакт”. За следващата една година страните членки обещаха 40 млрд. долара военна помощ. НАТО, като организация, ще координира тази помощ и обучението на украински войници чрез специална структура в Германия и представител в Киев.

Важни решения за отбраната

По отношение на отбраната и сдържането на противниците на алианса бяха взети няколко важни решения:

Задействането на системи Aegis Ashore в Полша, в допълнение към такива центрове в Румъния, Испания и Турция, с цел защита на цялата европейска територия от балистични ракети.

Постоянното разполагане на американски далекобойни оръжия и най-модерните ПВО ракети на германска територия от 2026 г.

Подкрепа за сигурността, стабилността и свободата на корабоплаването в региона на Черно море, както и Черноморската работна група за противодействие на мини с българско участие.

Значение за България

Три ключови момента са важни специално за България: противоракетната защита, ангажиментите към черноморския район и борбата с дезинформацията и хибридните заплахи. България ще бъде част от мерките за противодействие на тези заплахи и ще участва в Черноморската работна група за противодействие на мини.

Срещата на върха във Вашингтон донесе очаквания, надхвърли някои от тях и показа ангажимента на НАТО към колективната сигурност и подкрепа за Украйна. Важно е думите да бъдат превърнати в дела бързо, за да се отговори на очакванията и нуждите на съюзниците и партньорите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми