,

Денят на Дунав: 30 години сътрудничество за опазване на втората по големина река в Европа

29 юни е Денят на Дунав, отбелязван от 2004 г. с цел да насочи вниманието към значението и опазването на реката и притоците ѝ. Тази година честваме 30 години от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав и 20 години от Деня на Дунав. Мотото на кампанията е “Да пазим Дунав син”.

Дунав преминава през 14 държави (Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, България, Молдова и Украйна), обхващайки площ от 817 000 км² и свързвайки 81 милиона души. Реката обединява различни езици, култури и истории, като басейнът ѝ се отличава с богато разнообразие от екосистеми и местообитания на растителни и животински видове.

Целта на кампанията за Деня на Дунав е да повиши осведомеността и активността на хората в опазването на Дунав и притоците му. Повече информация е достъпна на [страницата на Международната комисия за опазване на река Дунав](https://www.danubeday.org/).

Програма в България

Програмата включва разнообразни инициативи: акции за почистване, информационни и екологични кампании, фестивали, концерти и изложби, организирани от различни институции и граждански инициативи по поречието на Дунав.

Освен това всяка година се провежда традиционен международен конкурс Danube Art Master (Дунавски майстор на изкуствата), който насърчава ученици на възраст между 6 и 18 години да създадат оригинални произведения на изкуството, фотография или видео. Конкурсът се организира от Глобално партньорство по водите в Централна и Източна Европа (GWP CEE) и Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR) на национално и международно ниво. Крайният срок за подаване към националния координатор е 31 октомври 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *