В неделя, 9 юни, в България ще се проведат избори за депутати и евродепутати, като общият брой на кандидатите е 6518, издигнати от 31 партии и коалиции. Изборният ден ще започне в 07:00 и ще приключи в 20:00, но при наличие на чакащи пред секциите, гласуването може да продължи до 21:00.
Организация на изборния процес
В страната ще има около 13 хиляди избирателни секции, от които в 9346 ще се гласува с машини. В чужбина ще бъдат разкрити 769 секции, като в 245 от тях също ще има машинно гласуване. В секциите с машини избирателите ще имат право да избират дали да гласуват с устройство или с хартия. Бюлетините за парламентарните избори ще бъдат зелени, а за европейските избори – сини.
Право на глас
Право на глас за депутати имат българските граждани, навършили 18 години към датата на изборите, които не са под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода. За евроизборите е необходима и уседналост – гражданите трябва да са живели последните три месеца в България или в друга държава от ЕС и да имат адресна регистрация към 9 март. Избирателите, които нямат право да участват в евроизборите, ще гласуват само с хартиена бюлетина.
Процедура на гласуване
Избирателите, независимо дали ще гласуват с хартиена бюлетина или машина, трябва да представят личната си карта на член на секционната избирателна комисия. При машинното гласуване избирателят получава карта, която се поставя в слота на машината с чипа нагоре. След това на екрана избирателят трябва да избере в кои избори иска да гласува. Ако желае да участва и в двата вида избори, може да маркира и двете опции или да натисне “Избирам всички”.
След избор на вида избори, на дисплея на машината ще се появи бюлетина, идентична с хартиената. Избирателят може да маркира предпочитаната партия или коалиция и да даде преференция за кандидат, след което натиска “Преглед”. Ако всичко е наред, потвърждава избора си с “Гласуване”. Машината отпечатва разписка, която избирателят взема и сгъва, след което я пуска в специална кутия. Накрая избирателят връща картата на член на секционната комисия и се подписва в избирателния списък.
При гласуване с хартия избирателят трябва да обяви дали ще гласува за двата вота или само за един от тях. Представителят на секционната комисия откъсва съответната бюлетина от кочана, показва я на избирателя, сгъва я, поставя печат на гърба и я подава.
Избирателят отбелязва избора си със син химикал със знак “Х” или “V”. Ако гласува за народни представители и желае да отбележи преференция, той трябва да отбележи кръгчето с номера на предпочитания кандидат, като първият е с номер 101, вторият – със 102 и т.н. Ако само кръгчето е маркирано, без квадратчето, вотът е невалиден.
След като гласува, избирателят сгъва бюлетината и я подава на член на комисията, който поставя втори печат на гърба и сверява номера ѝ с този в кочана. Накрая избирателят пуска бюлетината в урната.
За да бъде действителна бюлетината, вотът трябва да е отбелязан за една партия със син химикал. Гласът е валиден дори и без преференция, а при маркиране на повече от една преференция, се зачита само за партията, без преференции. Бюлетината трябва да има два печата от избирателната комисия, за да е валидна, и не трябва да съдържа други знаци или надписи.
Вашият коментар