Хората с трайни увреждания вече могат да кандидатстват за високотехнологични помощни средства и медицински изделия чрез инициатива на Министерството на труда и социалната политика. Това представлява изключителна възможност за нашите граждани да се възползват от съвременни решения за своите нужди. Имайки предвид ограничените възможности (програмата разполага с бюджет от 24 милиона лева), според прогнозите на министерството ще бъдат подкрепени около 3300 души. Финансирането е осигурено чрез Националния план за възстановяване и устойчивост.
В рамките на проекта “Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания” ще бъдат предоставени 11 вида високотехнологични помощни средства. Сред тях са мобилен брайлов компютър, брайлов дисплей, софтуер за екранни четци, вертикализираща електрическа инвалидна количка, електрически мотор за инвалидна количка, стимулатори за нерви и мускули за ходене или за работа с ръце, както и персонализирани миоелектрични или модулни протези, изработени според индивидуалните нужди на потребителите.
Заявленията за участие могат да бъдат подадени до 17 юли чрез Агенцията за социално подпомагане, като условията за кандидатстване и необходимите документи са публикувани на уебсайта на агенцията.
“Проектът е насочен към хора с увреждания в трудоспособна възраст и към деца, които могат да се включат активно в образователната система. Искаме да покажем успешни примери за това каква е била ползата от получените по него иновативни помощни средства и медицински изделия за личностното развитие на хората с увреждания”, поясни заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
До момента е била проведена само една такава програма към края на 2022 година. Много от предоставените до сега помощни средства и медицински изделия са с устаряла технология и не отговарят на нуждите на потребителите. Често се посочва, че те не решават проблемите, а по-скоро ги увеличават, като например с инвалидните колички.
Въпреки наличието на модерни помощни средства, достъпът до тях често е изключително ограничен. Например наскоро БТВ разкри случай на човек, който имаше нужда от акумулаторна количка. След телевизионния репортаж, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) преразгледа своето решение за отказ, но отказа да предостави информация на журналистите относно броя на одобрените акумулаторни колички. Те настояваха въпросите им да бъдат зададени по Закона за достъп до обществена информация, въпреки че тази информация трябва да бъде достъпна за обществото без специални искания.
Вашият коментар