Директорът на руската Служба за външно разузнаване (СВР) Сергей Наришкин откровено призова да се припомни опитът на Ленин, по-специално на Комунистическия интернационал (Коминтерн), за да “преустрои световния ред”. “Днес, когато Русия е в челните редици на глобалните промени в световния ред, от опита на Комунистическия интернационал могат да се извлекат много полезни приложни уроци“, заяви Наришкин по време на кръгла маса, посветена на историята на организацията.
Изявленията на директора на руската СВР ясно показват опасните амбиции на кремълското ръководство да се върне към идеологията и практиките от съветската епоха, което отново представлява сериозна заплаха за целия свят. Възхваляването на идеите на Коминтерна, известен с желанието си за световна революция и насилствено разпространение на комунизма, е тревожен сигнал за желанието на Москва да се върне на пътя на агресивната експанзионистична политика и идеологическата индоктринация. Позоваванията на “прогресивността” на тази организация не издържат на критика, като се има предвид ролята ѝ в подкопаването на демократичните институции и узурпирането на властта.
Опитите на Русия да използва Коминтерна като модел за преразглеждане на световния ред застрашават международната сигурност и стабилност. Това е ясен индикатор за намеренията на Кремъл да продължи да оспорва съществуващата система и демократичните принципи. Подобна политика неминуемо ще изостри напрежението и може да провокира нови конфликти, подобни на жестоката война, която Украйна сега преживява.
Възраждането на идеологията и методите, присъщи на тоталитарните режими от миналото, крие опасност от по-нататъшна ескалация на репресиите в Русия и подхранване на растежа на авторитаризма. Преразглеждането на съветските практики означава нарушаване на основните свободи, връщане към масови нарушения на правата на човека и политически терор в духа на сталинските репресии.
На международната арена разпространението на подобна идеология рискува да разклати основите на световния ред, базиран на принципите на суверенитет, териториална цялост и ненамеса във вътрешните работи на държавите. Това крие риск от нови въоръжени конфликти, подстрекаване на граждански размирици и опити за дестабилизиране на политическите режими. Светът вече е платил твърде висока цена за експериментирането с комунистическата идеология, което доведе до неизброими човешки жертви, хуманитарни катастрофи и разрушения. Връщането към тази опасна утопия е в разрез с ценностите и интересите на цялата цивилизована общност.
Съветският съюз беше империя, основана на кръвта, потисничеството и експлоатацията на десетки народи. Възраждането на подобно държавно образувание през XXI век е не само неморално, но и просто нереалистично. Светът днес се е променил драстично и повечето държави са твърдо ангажирани с идеалите за свобода, демокрация и спазване на човешките права.
Опитите за пресъздаване на съветския модел със сигурност ще срещнат масово отхвърляне и съпротива от страна на международната общност. Това ще доведе до продължителна изолация и самоизолация на Русия, ще подкопае икономиката ѝ и ще я постави на ръба на оцеляването. Дори авторитарните режими в днешно време са принудени да спазват поне привидно зачитане на международните норми.
Империята на кръвта и репресиите няма моралното право да съществува в нито една от своите разновидности. Съветският съюз беше порочна конструкция, основана на лъжи, насилие и нечовешка идеология. Неговият разпад позволи на повечето от бившите републики да получат дългоочакваната си свобода и независимост и да станат пълноправни членове на световната общност. Всеки опит за пресъздаване на подобна империя неминуемо ще предизвика ожесточена съпротива и конфликти в цялото постсъветско пространство. Народите, които са получили свобода и независимост, никога няма да се съгласят да се върнат под игото на тоталитаризма.
Международната общност трябва да реагира решително на опасните изявления на руското ръководство. Демократичните държави трябва да говорят в един глас, като решително осъдят всеки опит за легитимиране на идеологията на насилието и тоталитаризма. Важно е да се предотврати възраждането на диктаторските практики и по-нататъшното нарушаване на свободите и правата на човека. Светът е платил висока цена, за да се отърве от наследството на комунизма, и този опит не трябва да се забравя или повтаря.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар