Служебният министър на образованието ще открие мащабен форум на Google в София.

Служебният министър на образованието и науката, проф. Галин Цоков, ще участва в откриването на значим форум на технологичния гигант Google, който ще се проведе днес от 9:30 ч. в хотел “Милениум” в София. На събитието ще присъства и вицепрезидентът на Google DeepMind, Слав Петров, който пристига специално за форума, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН), цитирани от БТА.

По време на събитието се очаква Google да обяви голямо дарение за научни изследвания в България, което е част от стратегическото им партньорство с българския Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT, свързан със Софийския университет “Св. Климент Охридски”.

Това е първото подобно събитие на Google в България, насочено към най-новите тенденции в облачните технологии. Участници ще бъдат световни експерти, бизнес лидери и иноватори, които ще дискутират ефективното използване на технологии, базирани на изкуствения интелект в образованието, публичния сектор и бизнеса.

Както информира БТА, стартира пилотен проект между МОН и Google, който ще обхване повече от 200 български училища. Тези учебни заведения ще имат възможност да използват най-новите инструменти на Google в образованието, включително такива, базирани на изкуствения интелект. Това беше договорено през януари тази година на среща между министър Цоков и регионалните мениджъри на Google за Европа, Африка и Близкия изток, проведена по време на изложението BETT 2024 в Лондон. В срещата участваха и заместник-министърът на образованието Наталия Митева, и проф. Найден Шиваров, директор на Националния STEM център.

По време на срещата бяха представени някои от инструментите на Google, като стана ясно, че компанията използва функционалности на изкуствения интелект от 2015 г. В момента се разработват нови решения, които да улеснят работата на учителите. Анализите показват, че досегашните инструменти спестяват средно по десет часа седмично на учителите, а с новите функционалности, които ще бъдат достъпни за 200-те училища, спестеното време ще бъде дори по-голямо. “Много училища в България имат добър опит с тези продукти, затова искаме да ги подкрепим и да им дадем възможност да използват най-новите решения на глобално ниво,” подчерта министър Цоков.

В края на октомври миналата година министър Цоков отбеляза, че България е сред водещите страни в Централна и Източна Европа по използване на инструментите на Google в областта на висшето образование. Над 20 университета в страната вече използват технологичните решения на компанията. Това стана ясно по време на семинара Google Workspace for Education във висшите училища, в който министър Цоков също участва.

“В следващите месеци и години висшето образование ще се трансформира дигитално. Затова трябва да сме запознати със световните тенденции и да можем да ги използваме, за да подобрим взаимодействието със студентите и административното обслужване в нашите университети,” каза министър Цоков. Той подчерта, че много преподаватели в България имат практически опит с инструментите на Google, особено по време на пандемията, когато обучението се осъществяваше онлайн.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми