,

Нова надежда: САЩ одобри дългоочаквания голям пакет от помощи за Украйна 

Камарата на представителите на САЩ одобри помощта за Украйна след месеци на обсъждане. Мярката е част от пакет от законопроекти за подпомагане на сигурността на редица съюзници на Вашингтон, включително Израел и Тайван, на стойност над 95 млрд. долара. Украйна ще получи почти 61 млрд. долара от тези средства. Гласуването по законопроекта беше с 311 гласа “за” и 112 гласа “против”. Очаква се Киив да получи оръжия и друга помощ, необходима на украинската армия да отрази руската агресия.

Украинският президент Володимир Зеленски приветства резултатите от гласуването във Вашингтон, като подчерта, че резултатът от него ще “спаси хиляди и хиляди животи”. “Надяваме се, че законопроектите ще бъдат подкрепени в Сената и изпратени на бюрото на президента Байдън. Благодаря ти, Америка”, написа Зеленски в социалната мрежа X.

Въпреки силните възражения на някои от най-консервативните републиканци, пакетът с четири законопроекта бяха приети с широка двупартийна подкрепа. Сега предстои гласуването в Сената, където, за разлика от Камарата на представителите, демократите имат мнозинство. Очаква се помощта да бъде одобрена през следващата седмица и документите да бъдат предадени за подпис на президента Джо Байдън. Ръководителят на Белия дом вече призова сенаторите да направят това във възможно най-кратък срок.

Като цяло помощта от САЩ вероятно ще включи системи за противовъздушна отбрана, ракети (включително ATACMS) и артилерийски снаряди. Техният недостиг наскоро доведе до завземането от руските войски на още стотици квадратни километри територия. С пристигането на помощта Украйна ще може да се противопостави на въздушното превъзходство на Русия, да прекъсне линиите за снабдяване и да забави напредването на руските сили.

Времето е от голямо значение

Западът отново е единен по въпроса за помощ за Украйна, но проблемът винаги е бил във времето, което е необходимо за предоставянето на тази помощ. Руският президент Владимир Путин със сигурност няма нужда да преодолява толкова много политически пречки, когато става въпрос за военни разходи.

Одобрената от Съединените щати сума в размер на повече от 60 млрд. долара ще бъде нещо като спасително въже за намиращите се в затруднено положение украински военни, но едва ли ще обърне хода на войната, пише американското издание Bloomberg. “Много ще зависи от това колко бързо американската военната и икономическата помощ ще достигне до фронтовата линия, след като Камарата на представителите на САЩ одобри съответното решение в събота. Вследствие това, че пакетът от законопроекти беше блокиран в Конгреса в продължение на шест месеца, армията на Киив сега изпитва остър недостиг на боеприпаси и жива сила, докато силите на Кремъл използват предимството си”, пише изданието. “Въпросът е дали и колко помощ ще бъде предоставена през 2025 г. и след това — тъй като стратегията на Путин е да изчака.”

Шанс за Украйна да си върне инициативата на фронта

В същото време анализаторите от Института за изследване на войната смятат, че дори американската помощ да пристигне бързо, заради транспортната логистика тя “няма да започне да влияе на ситуацията на фронтовата линия в продължение на няколко седмици”. “Ситуацията на фронтовата линия вероятно ще продължи да се влошава междувременно, особено ако руските сили засилят атаките си, за да се възползват от ограничения прозорец преди пристигането на новата американска помощ”, казват анализаторите.

Обаче Зеленски вярва, че благодарение на подкрепата на САЩ има възможност за поемане на инициативата на фронта и шанс за победа. На въпроса дали този пакет ще помогне на Украйна да спечели войната или ще я продължи, президентът отговори, че това зависи от това кога украинците ще получат оръжия. “Ако го получим за шест месеца — добре, при нас процесът е спрян за шест месеца и имаме загуби на няколко фронта. Загуби в хора, в техника. Сега имаме шанс да стабилизираме ситуацията и да си върнем инициативата и затова трябва да имаме тези оръжейни системи”, каза той.

Отбелязва се обаче, че несигурността след 2024 г. ще се дължи преди всичко на евентуалното преизбиране на Доналд Тръмп, който е скептично настроен към предоставянето на повече помощ за Украйна. Той и радикалните републиканци в Конгреса се противопоставят на по-нататъшна военна подкрепа за страната, с изключение на възможен кредит. Според анализатори Украйна трябва да използва 2024 г., “за да възстанови силите си за една дълга война”. Европа от своя страна трябва да запълни празнината, оставена от САЩ.

Реакцията на Полша 

Веднага след като американците решиха да помогнат на Украйна с оръжие, т.е. се отказаха от стратегията за принуждаване на Москва и Киив да преговарят, за която нееднократно са споменавали от есента насам, поляците веднага решиха да деблокират границата. Туск призова гражданите на Полша да спрат всякакви действия, насочени към ощетяване на Украйна, и да деблокират границата. Съответните служби ще се заемат с разчистването на псевдопротестните пунктове. 

Какво още доказателство ни трябва, че блокадата на границата е елемент от плана, ясно режисиран от нашите партньори (Байдън и Шолц), за да принудят Украйна да влезе в “корейския сценарий”. Очевидно те току-що са осъзнали, че идеята е фундаментално погрешна и че преговорите с Руската федерация са напълно безсмислени. Сега ще бъде любопитно да видим как ще се държат германците и дали Шолц ще промени позицията си по отношение на Taurus и самолетите. Все пак в Европа вече се намериха допълнителни Patriot и тук германците ще помогнат много на Украйна.

Сега настъпва първият критичен период от повече от половин година насам, когато Киив ще може да прегрупира силите си, както и да засили тактиката за обезкървяване на тила на руската армия, унищожавайки командните пунктове на руските въоръжени сили, оборудването на летищата и т.н. И Кримският мост стои непокътнат вече много дълго време.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми