Зелени иновации и устойчиво предприемачество в младежката програма на WWF България

Програмата за младежи на WWF България, наречена Panda Labs, насочва своя нов семестър към темата “Бъдещето на природата”, като се фокусира върху откриването на зелени иновации, технологии и решения. Това е седмият поред семестър от образователната програма на тази организация за опазване на природата, която привлича млади хора с интереси в областта на околната среда и предприемачеството.

През този семестър ще се проведат два хакатона – “Устойчив начин на живот” и “Иновации за човека от природата”. Над 100 участника под 25-годишна възраст от цялата страна ще работят за създаването на нови устойчиви бизнес продукти и услуги, вдъхновени от природата. Със съдействието на опитни ментори, младите участници ще се стремят към иновативни решения за живот в хармония с природата, което е главната цел на WWF и бъдещето, към което те се стремят.

Първият от хакатоните завърши успешно с вдъхновяващи лекции за предизвикателствата пред опазването на защитените територии в България, както и сесии за устойчиви практики от български стартъп компании и методи за генериране на иновативни идеи. Този хакатон беше със специалното участие на Катерина Раковска, старши експерт по политики за биоразнообразието в WWF България. Тя представи работата на организацията, насочена към опазването на защитените територии в страната и представи екологичен казус, който отборите трябваше да решат. Стана въпрос за създаването на продукти и услуги за посетители на природни паркове и подобни места, с цел намаляване на влиянието на масовия туризъм в защитените територии.

Участниците имаха два дни, за да работят върху своите решения. За да бъдат избрани за финала, идеите на отборите трябваше да отговарят на няколко критерия – да решават съществуващи екологични проблеми и да бъдат иновативни, приложими и изпълними. Идеите в хакатона “Устойчив начин на живот” предизвикаха интересно жури, което в крайна сметка избра трите отбора-финалисти:

– Отбор “ПНВ-БиоТоп” представи идеята за изграждане на релакс зона в междублоково пространство с кафене, библиотека и растения, които намаляват въглеродния отпечатък в градовете.

– Отбор “Зелена калинка” предложи услуга за озеленяване на междублокови пространства, изграждане на компостери и соларни беседки.

– Отбор “БИЛКА” представи приложение, което показва какъв тип застрашена територия се намира близо до нас, предлага интересни факти за териториите и видовете в тях, както и ценна информация за опазването им.

Екипите “ПНВ-БиоТоп” и “Зелена калинка” ще продължат своето участие в семестъра “Бъдещето на природата”, като се включат в мастър клас през май. През този период отборите ще имат възможност да се срещнат с избрани лектори – експерти, учени и предприемачи, които ще им дадат съвети и насоки за развитието на техните идеи. Освен това, отборите-финалисти ще се състезават за стартово финансиране от 7 000 лева, което ще им помогне да изпробват своите бизнес идеи и да разработят прототип.

Младежката иновационна програма на WWF България – Panda Labs стартира през 2021 година и за три години над 550 младежи от цялата страна взеха участие в хакатони, посветени на важни екологични и социални теми като водата, климатичните промени, градската среда, храната, мобилността и други. Програмата се реализира с подкрепата на Фондация “Америка за България” и Kaufland България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *