Великден рядко съвпада за западните и източните християни. Понякога разликата между двете дати е повече от месец – както се случи през 2013, 2016 и 2024 г. В други години обаче двете църкви честват празника в един и същи ден, както беше през 2017 г. и тази година.
Причината за това несъвпадение се крие в различния подход към изчисляването на датата на Възкресение Христово. Източната и западната традиции използват различни календари и следват различна логика спрямо библейските събития.
Основен ориентир за определянето на Великден е юдейският празник Песах. Той започва при първото пълнолуние след пролетното равноденствие, без значение кой ден от седмицата е. По еврейския календар дните започват вечерта след залез, а не сутринта, което внася допълнително разминаване в разчитането на хронологията на събитията от Страстната седмица.
Според библейския разказ, Исус Христос вечеря със своите ученици в нощта на Песах, а на следващия ден е разпнат. Три дни по-късно възкръсва.
През 325 г. Никейският събор взема решение Великден винаги да се отбелязва в неделята след Песах, за да се съхрани историческата последователност на събитията. Определена е и фиксирана дата за пролетното равноденствие – 21 март – както е било през IV век. Съставена е таблица (Пасхалия), по която да се изчислява датата на Възкресение за следващите векове.
При католиците и протестантите Великден винаги се пада в неделя между 22 март и 25 април. Ако пълнолунието е преди 21 март, чакат следващото – затова най-ранната възможна дата е 22 март, а най-късната – 25 април.
Източноправославната църква обаче има допълнителни изисквания. Според православното правило празникът не трябва да бъде отбелязан по-рано от юдейския Песах, нито да съвпада с неговите осем дни. Причината е, че така не би имало време за пълното пресъздаване на Страстната седмица – периода от понеделник до неделя, който разказва за последните дни на Христос на земята.
Затова в православната традиция Великден може да бъде изместен с цял лунен месец. Най-ранната възможна дата е 4 април, а най-късната – 11 май.
Вашият коментар