,

ЮНЕСКО удължи функуционирането на Регионалния Център – София още на 8 години

Министърът на културата на Република България Кръстю Кръстев и помощник генералният директор на ЮНЕСКО за култура Ернесто Отоне подписаха Споразумение за удължаване на дейността на Регионален център – София – ЮНЕСКО за следващите 8 години. Това стана по време на 42-ата сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО. 

Центърът, управляван изцяло от български екип, е от особено значение като един от осемте в света с “Категория 2”, чиято цел е опазването на нематериалното културно наследство на човечеството. Ирена Тодорова, изпълнителен директор на Регионален център – София – ЮНЕСКО, сподели: “За мен и за екипа на Регионалния център това е важно признание за добре свършена работа. Но и голяма отговорност – в следващите няколко години пред нас стоят много и съществени задачи.”

Ернесто Отоне беше отличен със специален плакет за приноса си в опазването на нематериалното културно наследство, връчен от министър Кръстю Кръстев и Ирена Тодорова.

Генералната конференция, провеждана в Централата на ЮНЕСКО в Париж от 7 до 22 ноември 2023 година, включва всички държави-членки на организацията. В българската делегация, ръководена от министър Кръстю Кръстев, участваха заместник-министърът на културата Амелия Гешева и Перса-Анна Накова, парламентарен секретар в Министерството на културата. Този форум, който се провежда на всеки две години, определя политиките, програмите и бюджета на ЮНЕСКО.

Напомняме, че Регионалния център – София – ЮНЕСКО беше открит официално в София на 20 февруари 2012 г. Съоснователи на центъра са Министерството на културата на Република България, Министерство на външните работи на Република България и Българската академия на науките. Той се финансира от българската държава чрез специален член в националния Закон за културно наследство.

Целта на Центъра е да стимулира активното сътрудничество в областта на нематериалното културно наследство на национално, регионално и международно равнище. Освен това, той има за задача да започва и реализира инициативи за запазване и популяризиране на нематериалното културно наследство на страните от Югоизточна Европа, чрез обучения, споделяне на успешни практики и други подходи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми