,

Вносът на зърно от Русия продължава, докато земледелците се борят срещу вноса на продукция от Украйна

Някои фермерите изразяват въпрос: защо България продължава да внася зърно от Русия, докато вносът от Украйна е ограничен? Според Петър Петров, председател на Националната асоциация на младите фермери, в селското стопанство съществува разделение, особено между производителите и преработвателите на слънчоглед. Петров подчертава, че вносът от Украйна е важен не за намаляване на изкупните цени на продукцията, а за предотвратяване на спекулативни ценови скокове, както съобщава Евронюз България.

По неговите думи секторите, които трябва да бъдат приоритетни – като плодове и зеленчуци, животновъдство, лозарство и пчеларство – винаги са били на страната на малките фермери, в противопоставяне на големите земеделски стопани. “И моето основно притеснение е, че той е подет от приоритетните сектори и беше яхнат после от НАЗ, АИКБ, виждате ги и се видя, че най-вече се гони целта за слънчогледа. Тези големи четири култури, които се сеят, нещата пак ще се завъртят около тях, но никой няма да каже, че до преди два месеца нямаше кой да изкупи млякото,” подчерта Петров. 

Спорът се върти около възникналото несъгласие между производителите и преработвателите на слънчоглед. Преработвателите спират закупуването на български слънчоглед, твърдейки, че цените са високи. Ако се изкупува български слънчоглед на реални цени, това може да доведе до падане на цените на слънчогледовото олио.

Фермерите очакват, че вносът от трети страни в ЕС, като Украйна, да бъде отново позволен, не с цел намаляване на цените, а за предотвратяване на спекулативни подеми в цените.

Петров изразява изненада, че се обсъжда ограничаване на вноса от Украйна, докато вносът от Русия продължава непрекъснато.

От другата страна Венцислав Митков, организатор на протеста, разказва, че земледелците са постигнали споразумение по много от техните искания и получиха обещание, че няма да се внасят пшеница, слънчоглед, царевица и рапица, докато не се изкупи вътрешната продукция.

“Договорихме за всички точки нещата, но искаме да се подпише официално и затова сме в протестна готовност. Не говорим за преработватели, а за колегите фермери. Нормално е при толкова хора да има разногласия, но се реши да не вкарваме техниката в София и оставаме в готовност,” допълни той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми