Във Великобритания откриха нов материал за ефективно абсорбиране на въглероден диоксид и борба с токсични съединения

Учените от университета Heriot-Watt в Единбург, Шотландия откриха материал, който абсорбира въглероден диоксид по-ефективно от дърветата, съобщава The Independent.

Създадените от тях кухи са подобни на клека молекули и имат голям капацитет за абсорбиране на парникови газове като въглероден диоксид и серен хексафлуорид, който е по-мощен от парников газ и може да се задържа в атмосферата хиляди години. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Nature Synthesis.

Д-р Марк Литъл, един от ръководителите на изследването, отбелязва, че директното улавяне на въглероден диоксид става все по-важно, дори след преустановяването на емисиите. Той подчертава, че засаждането на дървета е ефективен, но бавен метод за усвояване на въглерод, затова е необходима човешка намеса.

Изследователите използват компютърни симулации, за да предскажат точно как молекулите ще се сглобят в новия порест материал, който, според д-р Литъл, може да бъде допълнително подобрен с използването на изкуствен интелект (AI).

Така се ускорява процесът на изследване на новите видове порести материали, без да е необходимо да се правят в лабораторията предварително. Разработката на такива материали има потенциал да помогне за отстраняването на токсични съединения, известни като летливи органични съединения, които се смята, че увреждат както човешкия организъм, така и околната среда.Методът за премахване им от въздуха може да играе важна роля в медицината, коментира Марк Литъл.

Освен учените от Heriot-Watt, в изследването участват и представители от Университета на Ливърпул, Имперския колеж в Лондон, Университета на Саутхемптън и Източнокитайския университет за наука и технологии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми