Руското издание “Новая газета” наскоро публикува информация, уж получена от източници във Ватикана и Кремъл, за това, че Светият престол подготвя нов “план за уреждане” на войната в Украйна. Според тези сведения официалното публикуване на документа би могло да се възприеме като поставяне на условия на страните в конфликта, като “изтичането на плана” се допуска умишлено. Предполага се, че въпросният “план” на Ватикана ще бъде официално обявен на Втората мирна среща на върха през ноември.
Важно е да се отбележи, че вероятният източник на “изтичането” е руският гражданин Леонид Севастиянов, ръководител на Световния съюз на старообрядците. Севастиянов и съпругата му, оперната певица Светлана Касиян, са удостоени със статута на “официални посланици на мира на Папа Франциск”. Този факт вече ни кара да се замислим за евентуалния интерес на руската страна да разпространява информация за този план.
Според източника планът съдържа четири основни точки. Първата от тях засяга връщането в страната на първоначалното гражданство на всички непълнолетни, които са били отведени от местата си на постоянно или временно пребиваване без надлежното съгласие на техните родители или законни настойници. Предвижда се процесът на връщане да се осъществи под международно наблюдение. Тази точка очевидно е насочена към решаване на проблема с незаконното прехвърляне на украински деца на руска територия, който беше широко отразяван в международните медии и осъден от международната общност.
Втората точка предвижда взаимна размяна на всички военнопленници, но с гаранция за тяхното по-нататъшно неучастие във войната. Според плана такива гаранции трябва да бъдат предоставени в писмен вид както от Русия, така и от Украйна. Тази точка може да предизвика смесени реакции, особено от страна на украинската държава, тъй като на практика ограничава възможностите на страната да защитава територията си. В същото време мобилизационният ресурс на Руската федерация е неизчерпаем в сравнение с този на Украйна.
Третата точка от плана предвижда едновременното освобождаване в двете страни на лица, осъдени след началото на пълномащабна агресия за критикуване на действията на властите. Специален акцент се поставя върху необходимостта от освобождаване на духовници от Московската патриаршия в Украйна. Тази точка може да се възприеме като опит за приравняване на политическите репресии в Русия с легитимните действия на украинските власти за гарантиране на националната сигурност, което едва ли ще бъде прието благосклонно в Киив.
Четвъртата, определяна като “най-деликатната”, точка предвижда премахване на западните санкции от роднините на онези руски олигарси, които не са участвали пряко във войната на украинска територия. Това предложение може да се разглежда като опит за смекчаване на последиците от санкциите за руския елит, а това може да противоречи на целите на западните държави за оказване на натиск върху Русия.
Струва си да се отбележи, че в близко бъдеще специалният пратеник на папата, кардинал Матео Дзупи, планира да посети Москва и Киив, както и да ангажира Пекин в “мирния процес”. На 14 август кардинал Дзупи вече е провел разговори със своя колега – специалния представител на китайското правителство Ли Хуей, което показва активизиране на дипломатическите усилия на Ватикана.
При анализа на тази ситуация е важно да се разбере, че подобно изтичане на вътрешна информация рядко е случайно. Най-вероятно става дума за целенасочена проверка на реакцията на Украйна и на международната общност на предложените условия, без те да са официално представени, което дава възможност за допълнителни корекции на плана.
Планът повдига и редица въпроси. На първо място, той по принцип поставя на едно и също ниво агресора и жертвата на агресия, което противоречи на принципите на международното право. Второ, някои точки, особено тези, които се отнасят до освобождаването на духовници от Московската патриаршия и отмяната на санкциите срещу роднини на олигарси, могат да се възприемат като опит за оказване на натиск върху Украйна и западните държави в интерес на Русия. Освен това планът не разглежда ключови въпроси като възстановяването на териториалната цялост на Украйна, изтеглянето на руските войски от окупираните територии и компенсацията за щетите, причинени от войната. Това може да означава, че планът е насочен към замразяване на конфликта, а не към неговото справедливо разрешаване.
Като цяло “изтичането” на информация за плана на Ватикана може да се разглежда като опит на Москва да опипа почвата за евентуални преговори и да оцени реакцията както на Киив, така и на Запада. Обаче, без да се вземат предвид основните интереси на Украйна и принципите на международното право, е малко вероятно всякакви подобни инициативи да доведат до устойчив мир в региона. Ако трябва да бъдем още по-точни: това са просто измислици от страна на авторите на “жълтата” преса на Кремъл.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар