Вътре в Запорожката АЕЦ в Украйна: Тиктакаща заплаха 

Борис, ядрен инженер, е роден през 1968 г. в Полтава и постига значителни успехи в Запорожката АЕЦ. След като завършва Харкивския университет, той се премества в Енергодар — град, създаден за служителите на централата. Работата му е едновременно предизвикателство и удовлетворение. Там се запознава с бъдещата си съпруга Людмила и им се раждат две дъщери. “Бях щастлив. Учех, развивах се и имах любящо семейство”, спомня си Борис. “После започна войната”, предава Economist. 

С началото на инвазията през 2022 г. руските сили превзеха най-голямата атомна електроцентрала в Европа. През април същата година на покрива на един от реакторите избухна дрон, а двете страни повдигнаха обвинения една срещу друга. Рафаел Гроси, ръководител на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), предупреди: “Намираме се на прага на сериозен ядрен инцидент.” 

Наблюдатели на МААЕ пребивават в Запорожие от лятото на 2022 г., но достъпът им е ограничен поради руската военна блокада. Петро Котин, ръководител на украинската агенция “Енергоатом”, изрази загриженост, че неадекватното техническо обслужване и близостта до фронтовата линия могат да доведат до затварянето на централата. Изтеклият срок на годност на ядреното гориво поражда сериозни опасения относно по-нататъшната експлоатация на АЕЦ. 

Честите ракетни удари обикновено водят до прекъсване на електрозахранването. В такива ситуации се използват дизелови генератори, но запасите на гориво за тях не винаги са стабилни. Котин предупреждава, че отказът на генераторите по време на прекъсване на електрозахранването може да доведе до катастрофа, подобна на тази във Фукушима. Въпреки че и шестте реактора са в режим на студено спиране, жизненоважно е да се поддържат охладителните системи, за да се предотврати прегряването на отработеното гориво. 

Преди инвазията в централата са работили 11 000 души. Сега на обекта са останали около 4000 сътрудници, много от които са заменени с по-малко квалифицирани работници. Служителите, които са отказали да подпишат договори с “Росатом”, вече не са допускани в централата. 

Живот под окупация 

Борис напусна Енергодар през есента на миналата година и сега живее в Полтава, а съпругата му все още работи в предприятието. Борис си спомня началото на окупацията: хиляди жители се опитваха да спрат настъплението на руските войски, но бързо бяха разпръснати. Въпреки заплахите Борис и неговият инженерен екип успяха да предотвратят ядрена катастрофа. Отначало инженерите от “Росатом” просто наблюдаваха, без да се намесват, с течение на окупацията обаче руските войници започнаха усилено да контролират централата. Работниците често бяха подлагани на претърсвания, домовете им бяха проверявани и те бяха заплашвани със задържане. Мобилните телефони са били забранени, а комуникацията с “Енергоатом” е била строго контролирана. 

Атмосфера на страха 

Работниците редовно са били отвеждани за разпит в мазето на местния полицейски участък, където много от тях са били бити и измъчвани. Борис бе задържан, когато руските власти откриха проукраински съобщения в телефона му. Той е бил държан в малка килия, но е избегнал физическо насилие. 

С течение на времето условията в централата се влошиха, като бяха открити течове на вода и бор — вещества, използвани за контрол на ядрените реакции. “Енергоатом” нареди спирането на два реактора, за да се избегнат аварии. 

През септември 2022 г. резервните дизелови генератори бяха използвани за първи път след спирането на тока. 

Предателство и изолация 

Борис беше шокиран, когато разбра, че съпругата му е подписала договор с “Росатом”, като името ѝ изплува в изтеклия списък със служители. Отношенията им се развалиха и те започнаха да живеят в един и същи апартамент, но разделени. Борис изпита чувството на предателство и несигурност за бъдещето. 

Към края на 2023 г., когато украинската контраофанзива не постигна особен напредък, все повече хора започнаха да напускат Енергодар. Единственият възможен маршрут за евакуация беше труден: през окупираните територии на Украйна, а след това през Русия, балтийските държави и Полша обратно в Украйна. 

През септември 2023 г. служители на ФСБ извършиха обиск в апартамента на Борис и Людмила. Мъжът беше арестуван и изтезаван с електрически ток. Намерените проукраински предмети станаха причина за по-нататъшно преследване.  

Както виждаме, ситуацията в Запорожската АЕЦ остава критична. Лошото техническо обслужване, липсата на квалифициран персонал и постоянните заплахи от продължаващия конфликт създават висок риск от ядрена авария. Тъй като войната продължава, съдбата на най-голямото ядрено съоръжение в Европа остава застрашена, а работниците му продължават да се трудят при опасни и трудни условия.

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *