В София е въведена карантина в няколко училища заради коклюш: Експертите дават съвети за предпазване 

В няколко столични училища редица класове са поставени под карантина поради коклюш. Засегнатите учреждения в София са повече от пет, но по-малко от десет на брой, като класовете под карантина са няколко десетки. Това заяви служебният министър на образованието Галин Цоков за бТВ днес. В училищата със въведена карантина, се прилагат сериозни мерки за хигиена.

Специалистите препоръчват на бременните жени да се ваксинират срещу коклюш, за да защитят малките деца до тяхната имунизация. Първата доза срещу коклюш се прилага при два месеца, последвана от втора, трета и шестнадесета седмица. Следва ревакцинацията на 6 и 12 години.

Д-р Христиана Бацелова, епидемиолог заяви пред бТВ: “За бременните препоръката е ясна и категорична – да се ваксинират срещу коклюш в последния триместър от бременността, за да може при изграждането на антитела срещу болестта, те да преминат в плода през плацентата. Така и бебето ще бъде предпазено докато стане време за поставяне на дифтеткок.”

Тя сподели и мнение, че трябва да се промени имунизационният календар на страната, тъй като последната ревакцинация срещу коклюш се прави на 12 години. “Нямаме дълготраен имунитет срещу коклюш. Препоръчително е да се ревакцинираме на всеки 10 години”, подчерта Бацелова.

Според д-р Александър Симидчиев смъртността от тази болест статистически е 1 на 1000 болни: “Фактът, че имаме 2 смъртни случая означава, че имаме поне 2000 болни.”

Главният държавен здравен инспектор обясни преди ден, че голяма част от случаите са при хора, които са били ваксинирани, но имунитетът им е намалял. При тях заболяването обикновено протича по-леко. Затова лекарите не препоръчват тестове за коклюш на всички, а изследванията се правят при хора с тежка и упорита кашлица.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *