Установиха значителни количества пестициди в хляб, овесени ядки и брашно в няколко европейски държави  

Според новия доклад, издаден от “Фуудуоч” (Foodwatch) под заглавие “Тъмната страна на зърнените култури”, в Европа имасериозна загриженост относно наличието на пестициди в житните култури и продуктите, произведени от тях.

Изследването показва, че 37% от продуктите, произведени на основата на житни култури в Европа, съдържат остатъци от пестициди. Общият брой на откритите пестициди достига 65, включително глифозат. Това означава, че третата част от анализираните продукти съдържат следи от пестициди.

Проучването, проведено в няколко страни от ЕС, включително Германия, Франция, Нидерландия и Швейцария, обхваща различни видове зърнени храни като брашно и хляб. От общо 2234 проби, 837 съдържат един или повече видове пестициди, като от 1215 открити остатъка 18 в 14 проби превишават установените ограничения за максимални нива на остатъци (LMR).

Кои от видове на зърнени култури са най-замърсени

Разнообразието в степента на замърсяване варира между различни видове зърнени култури, като по-малко от 10% от пробите на лимец и ръж съдържат пестициди, за разлика от продуктите на базата на пшеница, при които този процент се увеличава до почти 90%.

Брашното, овесените ядки и хлябът са по-силно замърсени от необработените зърнени култури. В Северна Ирландия почти 90% от тестирани проби на хляб и хлебчета, както бели, така и пълнозърнести, съдържат пестициди.

Германия също се издига като проблематичен случай, тъй като 45% от използваните пестициди са фокусирани върху отглеждането на пшеница и ечемик. Този факт представлява сериозна заплаха за биоразнообразието, климата и качеството на почвата.

Широкото използване на пестициди в зърнените храни съставлява съществена пречка за постигането на устойчиво и екологично земеделие в ЕС, подчертава специализираният италиански източник “Грийнми”. Главният изпълнителен директор на “Фуудуоч”, Йорг Рохведер, изрази мнението, че пътят към устойчивото и екологично земеделие в ЕС неизбежно изисква преход към зърнени продукти, лишени от пестициди.

Ролята на супермаркетите в този контекст

Докладът подчертава ключовата роля на супермаркетите в хранителната верига. Въпреки екологичните обещания, дадени от тях, значителна част от продуктите им са произведени с използването на вредни пестициди като глифозат. Докладът настоятелно призовава търговците на дребно като “Карфур” (Carrefour), “Алди” (Aldi) и “Лидл” (Lidl) да се  ангажират да продават продукти без пестициди до 2025 г.

“Фуудуоч” заключава, че бъдещето на зърнените култури изисква пълен преход към продукти без пестициди, което не само ще подпомогне здравето на хората и околната среда, но и ще бъде реализуемо. Авторите на доклада призовават за общ преход към зърнени храни и продукти без пестициди до 2025 г., като подчертават, че селскостопанските субсидии на ЕС играят ключова роля в управлението на този преход. Използването на пестициди трябва да бъде ограничено само като последен ресурс при извънредни ситуации.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *