Научният екип на Русенски университет “Ангел Кънчев” и Университет “Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас съвместно изпълни инициативата за дигитализация на над 150 обекта в град Бургас. Този проект е част от обширните дейности, предприети в рамките на Проект BG05M2OP001-1.001-0004-C01 “Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-обществото” – УНИТе. Ръководител на екипа от Русе беше проф. д-р Георги Христов, а домакините бяха представени от гл. ас. д-р Радовеста Стюърт – изследовател от университета в Бургас.
Целта на дейностите по дигитализация беше създаването на цифрови модели на предмети от музейните колекции на Регионален исторически музей – Бургас. Тези предмети са изложени в Експозиционен и демонстрационен център “Акве калиде” и ТК “Остров Света Анастасия”. Използвани са различни технологии за цифровизация, включително 3D скенери със структурирана светлина като Artec Leo, Artec Space Spider и Artec Eva Pro, както и лазерният скенер Scantech KSCAN-Magic, придобит недавно от Русенски университет “Ангел Кънчев” чрез проекта BG05M2OP001-1.001-0004 УНИТе.
Обединените екипи на двата университета успешно дигитализираха културни ценности, открити по време на археологически проучвания в древните бани на античния и средновековен град Акве калиде в местността Бургаски минерални бани. Тези артефакти включват керамични, каменни и бронзови съдове, сечива, каменни надписи, скулптури, оброчни плочки, златни накити, монети и други предмети от периодите на халколита, бронзовата епоха, античността и средновековието. Колекцията с обекти на природното наследство от остров Света Анастасия предостави възможност на учените да създадат уникални тримерни модели на различни обитатели на Черно море.
Следва обработката на дигитализираните обекти в следващите седмици, които след това ще бъдат използвани за популяризиране на историческото, културното и природното наследство на община Бургас. Проектът BG05M2OP001-1.001-0004-C01 “Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-обществото” – УНИТе се реализира в контекста на Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейските фондове за регионално развитие (ЕФРР). Партньори в този проект включват СУ “Св. Кл. Охридски”, Технически Университет – София, Русенски университет “Ангел Кънчев”, Шуменски университет “Епископ Константин Преславски” и Университет “Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас.
Вашият коментар