Анализът представлява сложна обстановка в световен контекст, фокусира се върху Украйна и противоречията, свързани с войната в този регион. Становищата за евентуални преговори с Кремъл и натиска на западните популисти за тях се описват като част от динамиката в стратегическите решения.
Има посочени противоречия в европейския подход, като се отбелязва умората и финансовите ангажименти, пред които е изправена Европа. Посочен е нов пакет с финансова помощ и сходна германска инициатива с военен характер, които показват ангажимента към Украйна.
Въпреки това, статията съм изразяване и предупреждение за това дали Европа е способна да поеме отговорността, която се заявява. Дискусиите през следващите седмици могат да разкрият реалната готовност и способност на Европа, за да помогнат в подкрепа на Украйна, но също така се подчертава, че предстоящите решения могат да не решат всички проблеми в контекста на войната.
Европейската комисия е платила 1,5 млрд. евро като част от общата Макрофинансова помощ на стойност 18 млрд. евро за Украйна. Съобщава се, че голяма част от сумата, предвидена за 2023 г., вече е известно.
Относно Германия, съобщава се, че военната помощ за Украйна ще бъде удвоена, като съобщава, че сумата от страната в момента е 17 милиарда. евро, като това правя втора тежест след САЩ. Очаква се през последната година да достигне 8 млрд. евро. Допълнителната помощ от Германия от 1,3 млрд. евро подчертава подкрепата на страната на Берлин за Украйна.
Тези елементи подчертават готовността на европейските държави да предоставят както икономическа, така и военна подкрепа за Украйна, особено в контекста на военните събития в региона.
Разходите за отбрана на Германия и други европейски държави се очаква да надвишат 2% от брутния вътрешен продукт (BVP), който е жизненоважният дял на разходите за отбрана, определен от НАТО. Това е резултат от засиления ангажимент към Украйна. Канцлерът Олаф Шолц обещава, че този дял ще стане “постоянен” след началото на руската инвазия.
Още преди тези обещания Европа беше най-големият финансов поддръжник на Украйна. Анализът на Kiel Institute for the World Economy през септември показва, че Западът, предвождан от САЩ и Европа, е обещал около 237,9 млрд. евро на Украйна през периода януари 2022 г. – юли 2023 г. Разходите се разпределят предимно от САЩ, след което следват европейските държави и държавите-членки на ЕС.
Различният подход включва както краткосрочна, така и дългосрочна помощ. Програмата “Механизъм за Украйна” за бюджетна подкрепа за Украйна, стойност 50 млрд. евро, предложена през юли, е разчетена до 2027 г. Този ангажимент е част от усилията за осигуряване на дългосрочна подкрепа за страната.
Американската военна помощ продължава да играе ключова роля на бойното поле, като се предоставя на Украйна в контекста на военните действия. В това време европейската макрофинансова подкрепа е от същественото значение за държавите, като помага във финансирането на различни сфери от обществото и инфраструктурата, защитена от войната.
Този вид подкрепа е необходима за Украйна, за да поддържа функционирането на държавността и обществото чрез осигуряване на средства за заплати и пенсии, поддържане на основни обществени услуги и възстановяване на инфраструктурата. Търсенето на компромис от европейското ръководство и други западни и източни държави в блока позволява усилията за укрепване на финансовата и икономическа подкрепа за Украйна, включително установяване на конкретни планове и ангажименти.
Вашият коментар