През нощта на 22 август 2024 г. украински безпилотни летателни апарати (БЛА) нанесоха поредния унищожителен удар по руското военно летище Мариновка във Волгоградска област, разположено на разстояние повече от 600 км от фронтовата линия. Инцидентът не само демонстрира нарастващите възможности на украинските въоръжени сили (ВСУ) да нанасят удари дълбоко в руската територия, но и подчертава революционните промени във воденето на съвременната война, в която безпилотните технологии играят все по-значима роля.
По данни на местни жители и според сателитни снимки на летището са се разгорели няколко огнища на пожар, включително в позицията за техническа подготовка на самолетите и в складовете. Губернаторът на Волгоградска област Андрей Бочаров потвърди нападението, като заяви, че безпилотните самолети са били частично унищожени от силите за противовъздушна отбрана (ПВО), а във военния обект е избухнал пожар. Въпреки заявената ефективност на руската противовъздушна отбрана обаче украинските дронове са успели да преодолеят многопластовата система за защита и да нанесат значителни щети.
Летището в Мариновка е база на 11-и смесен авиационен полк, който разполага с фронтови бомбардировачи Су-24 и изтребители-бомбардировачи Су-34. Тези самолети се използват активно за нанасяне на удари по украинската територия, включително с помощта на високоексплозивни авиационни бомби (тип ФАБ) с модули за планиране и корекция (МПК). Една успешна атака срещу това съоръжение може значително да намали интензивността на руските въздушни операции в близко бъдеще.
Ударът по Мариновка е част от широкомащабна стратегия на ВСУ за прилагане на БЛА технологии с цел неутрализиране на руския военен потенциал. През последните години на войната украинските сили демонстрираха впечатляващ напредък в разработването, производството и използването на различни видове безпилотни летателни апарати – от малки разузнавателни апарати до мощни ударни БЛА с голям обсег на действие.
Експертите отбелязват, че украинските инженери и военни специалисти са успели да разработят редица иновативни безпилотни системи, способни да преодоляват сложни системи за електронна борба (РЕБ) и вражеска противовъздушна отбрана в най-кратки срокове. Това включва използването на усъвършенствани технологии за навигация, маскировка и изкуствен интелект за автономен полет и избор на цели.
Особена роля за успеха на украинските БЛА има масовото им производство и сравнително ниската производствена цена. Докато Русия има необходимост да изразходва значителни средства за защита на военните си съоръжения, Украйна може да си позволи да изстреля десетки или дори стотици безпилотни летателни апарати в рамките на една операция, което значително увеличава шансовете за преодоляване на вражеската отбрана.
Атаката срещу Мариновка продължава тенденцията на точкови удари на ВСУ срещу руски военновъздушни бази. Преди това подобни атаки бяха извършени срещу летищата в Морозовск и Липецк. Експертите отбелязват, че подобна тактика може би е единственият ефективен начин за намаляване на интензивността на руските въздушни удари по Украйна.
Това, което прави удара по Мариновка особено значим, е фактът, че на това летище наскоро бяха построени специални хангари за защита на самолетите от удари на безпилотни самолети и ракети с касетъчни бойни глави. Изглежда обаче, че тези мерки не са били достатъчни, за да предотвратят успешна атака. Това показва, че украинските разработчици на безпилотни летателни апарати непрекъснато усъвършенстват технологиите си, като се адаптират към новите методи за защита от страна на противника.
Анализаторите подчертават, че подобни удари имат не само тактическо, но и стратегическо значение. Те принуждават руското командване да премества военновъздушните си сили на по-отдалечени летища, което усложнява логистиката и намалява ефективността на въздушните операции срещу Украйна. Освен това постоянната заплаха от атаки с дронове създава психологически натиск върху руския военен персонал и изисква значителни ресурси за обезопасяване на военните обекти.
Успехите на Украйна в областта на технологията на дроновете не се ограничават до ударни операции. ВСУ активно използва безпилотни летателни апарати за разузнаване, коригиране на артилерийския огън, доставка на товари и дори за психологически операции. Например малките квадрокоптери с камери позволяват на украинските командири да получават точна информация за вражеските позиции в реално време, което значително повишава ефективността на бойните операции. Освен това украинските инженери са разработили иновативни системи за разузнаване от тип „рояк“, които координират действията на голям брой БЛА с помощта на изкуствен интелект. Това позволява провеждането на сложни многоетапни операции, при които различни видове БЛА изпълняват различни задачи – от разузнаване и потискане на противовъздушната отбрана до нанасяне на прецизни удари по ключови цели.
Като цяло нападението срещу летище Мариновка и цялостният успех на ВСУ в областта на безпилотните технологии са още едно доказателство, че Украйна успешно прилага стратегия за отслабване на военния потенциал на Русия. Тази тактика може да се окаже ключова в дългосрочен план за защита на украинската територия от масирани въздушни удари и да промени динамиката на конфликта в полза на Киив.
Европейските лидери и военните анализатори ще трябва да следят отблизо ситуацията и да преценят как подобни операции и технологични нововъведения биха могли да повлияят на цялостния ход на войната и на перспективите за неговото разрешаване. Освен това опитът на Украйна в областта на технологиите за безпилотни летателни апарати може да се превърне във важен фактор при формирането на нови подходи към сигурността и войната през 21-ви век.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар