,

Учителите ще получават с 8,4% по-висока заплата от януари

С 8.4% ще се увеличат индивидуалните основни заплати на всички педагогически специалисти от 1 януари 2024 г. съгласно новия Колективен трудов договор за предучилищното и училищното образование. 

Този документ беше подписан от министърът на образованието и науката Галин Цоков и социалните партньори днес, сред които са: председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева, председателят на Синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа” Юлиян Петров, председателят на Независимия учителски синдикат към КНСБ Аспарух Томов, представителите на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България и Сдружението на директорите в средното образование в Република България.

“Добрият и конструктивен диалог е решаващ в търсенето и приемането на най-добрите решения за системата. Дълбок поклон към работещите в нея, които дават своя професионализъм и лично благополучие в името на успеха на нашите деца”, отбеляза министърът Цоков

След това увеличение, стартовата минимална основна заплата на учителите ще бъде 1853 лв. Същата сума ще бъде осигурена за всички други педагогически специалисти като ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направление “Информационни и комуникационни технологии“, логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора и треньори по вид спорт в училищата и детските градини.

Минималната основна заплата за старши учителите и старши възпитателите ще бъде 1911 лв., а за главните учители и главните възпитатели – 1985 лв. Директорите на училищата ще получават най-малко 2257 лв., а заместник-директорите – 2088 лв.

Новият Колективен трудов договор предвижда увеличение и на заплатите на непедагогическия персонал, като нарастване се отчита при лицата със съответната професионална квалификация (например помощник-възпитателите в детските градини).

Също така увеличават се и допълнителните трудови възнаграждения на педагогическите специалисти за лекторски часове, професионално-квалификационни научни степени, водене на задължителна документация, работа при специфични условия на труд,  допълнително обучение на деца и ученици и др.

Изобщо държавният бюджет осигурява около 290 млн. лв. за увеличение на заплатите на педагозите. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *