На Украйна й се наложи много бързо да се адаптира към новите реалности на войната. Воините от ВСУ казват, че група оператори на FPV може да изпрати повече от дузина винтокрили снаряди към руските позиции за един ден бойна работа. Украинските граничари дори са създали собствено производство на боеприпаси за всички видове дронове. В условията на икономия на обичайните боеприпаси, дроновете на практика са заменили артилерията на този участък от фронта. “Ако вземем средна процентна статистика, то около 90% от поразяванията на врага са благодарение на безпилотните самолети. Около 10 % са отработени от артилерията. Цялата останала работа се върши от дронове”, казва Дмитрий Олексюк, командир на 2-ри ПКБР на бригада “Мъст”.
Например само в района на Бахмут до 90% от поразената руска техника се дължи на безпилотните самолети. Важните снабдителни вериги и тилът на бойното поле с артилерийски позиции, командни пунктове и логистично обезпечаване винаги са били трудни за откриване, трудни за атакуване и скъпи за атакуване. В предишните войни тиловите формирования са били почти невъзможни за откриване. При каквато и да е степен на точност на прицелването е трябвало да се използва радиолокационно определяне на местоположението, или да се сканират часове наред снимки. Днес обаче, с разпространението на дроновете и други технологии на бойното поле, командирите имат почти прозрачен поглед върху цялото бойно поле. Информацията е постоянна, в реално време и с GPS точност.
На 6 февруари украинският президент Володимир Зеленски повдигна революционна тема във военната сфера – той разпореди да се сформират отделни Сили за безпилотни системи. Тази стъпка е наистина актуална, тъй като безпилотните летателни апарати отдавна са важен елемент от военните действия. Според указа на президента на Украйна новият род войски се създава “с цел повишаване на способностите на Въоръжените сили на Украйна в използването на безпилотни и роботизирани въздушни, морски и наземни системи”. Зеленски възложи на кабинета на министрите да работи по този въпрос с участието на Генералния щаб на ВСУ
Използването на дронове от украинските въоръжени сили на фронтовата линия обаче не описва цялата съвременна украинска отбранителна стратегия. Наскоро ВСУ извършиха редица удари с дронове срещу различни обекти на територията на РФ.
Украинският министър на цифровата трансформация Михаил Федоров заяви пред Ройтерс, че през 2024 г. Украйна ще произведе хиляди дронове с голям обсег, които ще могат да нанасят удари по руски обекти дълбоко в тила. Към днешна дата има до 10 компании, които произвеждат безпилотни летателни апарати, които могат да достигнат до Москва и Санкт Петербург, като по-голямата част от тях са частни компании, а една е държавна. “Категорията на дроновете камикадзе с голям обсег на действие се разраства. Обхватът им е 300, 500, 700 и 1000 километра. Преди две години тази категория изобщо не съществуваше”, отбелязва министърът пред Ройтерс. По думите му през 2024 г. размерът на средствата, отпускани на военно-технологични стартъпи в рамките на инициативата BRAVE1, ще бъде увеличен десетократно (сега под формата на безвъзмездни средства са отпуснати около 2,5 млн. долара). Федоров отбелязва, че през 2023 г. нивото на производство и доставки на дронове за украинските отбранителни сили се е увеличило повече от 120 пъти и това е част от по-широка кампания, която има за цел да намали изоставането от ударните възможности на руската армия.
Както стана известно, миналата година Киив е подписал договори за над 300 хил. безпилотни летателни апарати от различни типове, над 100 хиляди са изпратени на фронта – в тези цифри не са включени доставките от украински волонтери. В материала се отбелязва, че в момента в направлението на дроновете Украйна зависи от доставките на компоненти от чужбина, в частност от Китай – Федоров съобщи, че се полагат усилия за локализиране на производството на компоненти и че до края на тази година в Украйна “ще има много компании, които вече ще произвеждат повече от 50% от компонентите си на място”. Той отбелязва още, че резкият ръст на производството е довел до сериозно натоварване в логистиката – например доставките на дронове през декември миналата година са били 50 пъти по-големи от тези за 2022 г. “Представете си, системата не беше подготвена за това и мисля, че логистиката не осъзнаваше, че такива обеми са възможни”, казва Федоров.
Така че Украйна създава революция не само в методите на водене на война, но и в рамките на възприемането на дроновете като цялостен род войски. Сега Кремъл, ако продължи да води кървавата си война срещу Украйна, ще бъде първият в света, който ще усети върху себе си максималния опит от тактиката на “хилядите разрези”. Военно промишленият комплекс на Украйна е готов да навлезе в съвършено нова фаза на войната, която ще накара всички армии по света да преразгледат акцента върху укрепването на въоръжените си сили.
Дмитро Колев, специално за ФАР
Вашият коментар