През нощта на 2 март руснаците атакуваха Одеса и региона с безпилотни самолети. В резултат на нападението дронът улучи една от одеските многоетажни сгради, което доведе до разрушаването на 18 апартамента. Спасителите работиха два дни на мястото на инцидента, разчиствайки развалините.
Броят на загиналите нарасна до 12 души. Такива данни бяха предоставени от Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна (ДСИС) в неделя вечерта, на 3 март, след приключването на издирвателно-спасителните операции по развалините на девететажна сграда.
Според ДСИС петима от загиналите са деца, като най-малкото е било само на четири месеца. В резултат на вражеската атака загинало е семейство на военни със 7-месечна дъщеря. Освен това под развалините бяха открити телата на 10-годишно момче и 8-годишно момиче – брат и сестра. Телата на майка им и сестра им били намерени в неделя сутринта.
Трети март беше обявен за ден на траур в Одеска област. Същевременно през деня са излязли на връзка няколко души, които са били включени в списъка на тези, които би могли да се намират на мястото на удара, допълват от службата.
Наталия Гуменюк, ръководител на Съвместния координационен пресцентър на Южните отбранителни сили, заяви, че Русия може да е използвала модифицирани безпилотни летателни апарати с усилена бойна глава, които са причинили широкомащабни разрушения на жилищна сграда в Одеса.
Русия демонстрира явно неуважение към всякакви мирни споразумения, като “умишлено убива бебета в съня им”, заяви литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис в социалната мрежа “X” в отговор на руския удар в Одеса. Той нарече руската атака срещу девететажна сграда в Одеса “абсолютно възмутително убийство”. Ландсбергис призова за сериозни и незабавни последствия за страната агресор вместо за “по-нататъшна безнаказаност”.
Украинският президент Володимир Зеленски резонно заяви, че жертвите е можело да бъдат избегнати, ако Украйна не се е сблъскала със забавяне на доставките на оръжие. В неделя той призова западните партньори на Украйна да проявят политическа воля и да осигурят на Киив необходимите военни доставки, в противен случай светът ще се изправи пред “една от най-срамните страници в историята”.
Това не е първото и за съжаление не е последното руско престъпление срещу цивилни граждани в Украйна. През цялата война руските войски целенасочено нанасят удари по жилищни квартали, училища, болници и инфраструктурни обекти, без да спазват каквито и да е морални принципи. Светът трябва да се събуди и ясно да осъзнае, че Русия е не просто агресор, а терористична държава, която носи смърт и разрушения.
Забавянето на западната помощ за сигурността на Украйна може да направи енергийната ѝ инфраструктура по-уязвима за руски удари. Това се казва в анализ на Института за изследване на войната (ISW). Анализаторите се позовават на интервю на Financial Times с главния изпълнителен директор на частната енергийна компания ДТЕК Максим Тимченко. В разговора той предупреждава, че спирането на помощта за сигурност е отслабило способността на Украйна да издържа на руските атаки срещу енергийната ѝ инфраструктура.
Единственият начин да се спре тази жестокост е да се укрепи украинската противовъздушна отбрана (ПВО) и да се помогне на Украйна да преодолее РФ, тъй като държавата е изправена пред “критичен недостиг” ракети на ПВО. Едновременно с това официалните представители на САЩ изчислиха, че този недостиг ще става все по-значителен през пролетта и лятото на 2024 г., ако не се окаже допълнителна помощ на Украйна в областта на сигурността. Ограничените ефективни системи за противовъздушна отбрана, намаляващите запаси от ракети и продължаващите руски ракетни удари и удари с дронове вероятно ще принудят Украйна да направи труден избор относно прикритието на ПВО.
Затова необходимо е незабавно да се предоставят модерни системи за ПВО, които могат да свалят вражески дронове, ракети и самолети, както и цялата необходима военна помощ. Днес Украйна се бори не само за своята свобода, но и за сигурността на целия свят. Да пренебрегнем терора на Руската федерация означава да му дадем зелена светлина.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар