Министър на отбраната Тодор Тагарев официално признава кадровата дупка в българската войска, като отбелязва липсата на 6000 души в изцяло платената армия. Причините за това се коренят в демографската криза, пандемията от COVID-19 и дезинформацията, отбеляза Тагарев в интервю за предаването “120 минути” по Би Ти Ви.
Според военния министър пандемията и дезинформационната кампания срещу армията създават сериозни трудности в набирането на персонал. Един от използваните при това аргументи беше: “не отивайте там, защото ще ви пратят в Украйна да воювате.” Тагарев изтъква влиянието на дезинформационната кампания, която предизвика значително намаление в броя на кандидатите за Националната военна училище и на реално приетите студенти. Той обвинява политически сили за участие в тези усилия, които, според него, са отговорни за недостига на персонал в армията.
В допълнение, Тагарев обявява, че предстои подписването и ратифицирането на договора за бронираната техника “Страйкър”.
“Ако всичко мине успешно и навреме първото плащане ще бъде през тази година, а последното през 2027 г. 2028 г. до средата трябва да получим всички машини. Машините трябва да дойдат от средата на 2025 до средата на 2028 г. Те няма да идват готови, а ще се асимилират тук. Ще се извършват допълнителни работи, свързани с някои външни устройства, брони. Ще изградим капацитет за ремонтиране на такъв тип машини,” посочи той.
Напомняме, че проектът предвижда инвестиция в сухопътните войски с придобиването на 198 бойни и спомагателни машини, от които 183 са от тип “Страйкър”.
“Толкова са машините, за да можем да направим три батальонни групи от състава на механизирана бригада и осигуряването за нея. Машините на база „Страйкър“ са 6 типа – разузнавателни, командни, медицинска евакуация, ядрена, химическа и биологична защита и инженерни машини плюс основните бойни машини. Освен това имаме няколко типа спомагателни машини, които ще дойдат с всички комуникации, системи за бойно управление, сензори и средства за въздействие. Включени са всички артилерийски боеприпаси и управляемо ракетно въоръжение”, разказа министърът.
Тагарев подчертава важността на създаването на батальони с тези машини и отчита трудностите в набирането, обучението и задържането на подходящ персонал. Въпреки това той изразява оптимизъм, че до края на 2027 г. ще има поне един готов за действие батальон с новите машини, а до края на 2028 г. – всички три батальона.
Вашият коментар