Столичната община е осъдена да изплати 100 000 лв. за смъртта на мъжа от паднало дърво

Столичният общински съвет трябва да заплати компенсация от 100 000 лева на майката на 41-годишния Цветан Цветанов, който беше убит от паднало дърво в Борисовата градина преди 8 години. Решението беше взето от Софийския апелативен съд (САС) след втората инстанция, информира “Лекс”.

Общината твърдеше, че инцидентът беше резултат от непреодолима сила – дърво, изглеждащо здраво, се провали поради развитие на гнилостни процеси в кореновата му система. Падането стана моментално след издаване на специфичен силен звук. Съдът обаче не прие тази версия.

Цветанов загина на 23 октомври 2015 г. по обяд, когато се разхождаше в парка близо до бул. “Драган Цанков”. Разследване на случая не можеше да установи виновни за инцидента през годините.

Майката на Цветанов заведе дело с иск за 100 000 лева срещу общината. Според Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) собственикът и лицето, под чийто надзор се намираха вещи, които са причина за вреди, носят солидарна отговорност.

Софийският градски съд (СГС) на първата инстанция призна иска на жената и осъди общината. Съдът установи, че от 2014 г. общината има договор с фирма за почистване на Борисовата градина, включително и премахване на сухи дървета близо до детски площадки, пейки и пешеходни алеи. Само седмица преди инцидента беше дадена подобна задача точно край бул. “Драган Цанков”.

Съдът прие заключението на съдебно-лесотехническа експертиза, че причината за падането на дървото са гнилите корени, което е било непредвидимо. Експертите обясняват, че корените на дървета от вида Американски червен дъб, растящи на тежки глинести почви без добро водооттичане, гният, а кореновата система на падналото дърво била слаба и неспособна да гарантира стабилност, като това се отнасяло за мнозина от дърветата в парка.

Вещото лице настоява, че падането било непредвидимо, тъй като не са имало външни признаци за опасност. Съдът обаче реши, че с яснотата за глинестите почви, липсата на добро водооттичане, гниенето и гъстотата в парка, общината е могла да предвиди опасността от падане на дървета и да предприеме мерки.

Общината обжалва решението пред апелативния съд, но втората инстанция потвърди отговорността ѝ и правомерността на обезщетението. Апелативните магистрати указват, че за да подкрепи своята теза, че е действала отговорно, общината трябвало да предостави доказателства за предприети мерки за безопасност на дърветата от този вид в зоните на парка, предназначени за граждани. Това обаче не е направено.

Решението на САС не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *