Нароните представители приеха на първо четене на два законопроекта относно доброволчеството, внесени от “БСП за България” и ГЕРБ-СДС. Законопроектът на “БСП за България” получи подкрепа от 140 народни представители, с един глас “против”, докато предложението на ГЕРБ-СДС беше прието със 130 гласа “за” и 29 “въздържали се”, както предава БТА.
В мотивите се обяснява, че целта е да се изгради цялостна правна уредба на доброволчеството в България, като основа за стимулиране на гражданската активност и солидарността в обществото.
Според предложените законопроекти въвежда се легална дефиниция за “доброволческа дейност”, с цел стандартизиране на настоящата нормативна уредба, като се забранява изрично използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение.
Също така се определя минималната възраст за доброволци, извършващи дългосрочни дейности, на 16 години. При дългосрочна доброволческа дейност се изисква писмен договор. Създава се и Национален регистър на доброволците.
При извършване на доброволческа дейност от малолетни и непълнолетни се налага изрично съобразяване с възрастта и физическите и психическите им възможности. За такива дейности е необходимо писмено информирано съгласие от техните законните представители.
По думите на Илина Мутафчиева от ПП-ДБ е необходимо да се разработят насърчителни и финансови мерки, за да се подкрепи доброволчеството като цяло и доброволческите организации. Тя изтъкна въпроса за корпоративното доброволчество и кой трябва да поеме осигуровките и другите разходи при извършване на дейности.
Кристиан Вигенин от “БСП за България” призова за намиране на “съвременни решения” по спорните въпроси. Цветан Предов от “Има такъв народ” отбеляза, че има пропуск от комисиите, тъй като законопроектите не са били обсъждани там.
Красен Кралев от ГЕРБ-СДС отбеляза, че този закон се обсъжда повече от 10 години и все още не е имало време за истинско обсъждане на темата, като призова за подкрепа на двете законови предложения.
Вашият коментар