, ,

Шантаж от Будапеща: Не трябва да се правят отстъпки на Орбан

Решението на българския парламент относно данъка върху транзита на руски газ беше едно от най-добрите решения на правителството през последното време. То отговаря на европейските интереси за отхвърляне на руските енергийни продукти. Кой, ако не Будапещ, обаче пръв започна да “бие камбаната” и да шантажира България с любимото си “право на вето”. 

Заплашване с недопускане в Шенген

Унгария се закани да наложи вето върху влизането на България в европейската Шенгенска зона, ако тя не отмени решението си за повишаване на таксите за транзит на руски газ през нейната територия. “Дадохме на българите ясно да разберат, че ако продължат да правят това за дълго време, ако застрашат сигурността на енергийните доставки за Унгария за дълго време, тогава ще наложим вето на присъединяването им към Шенген”, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто.

Според него действията на България “противоречат на европейските норми и застрашават сигурността на доставките на газ не само за Унгария, но и за Сърбия и Северна Македония”.

България приема условията на Унгария

След заплахите на Унгария българският парламент подкрепи отмяната на данъка върху транзита на руски газ през територията на страната. Както посочи българският депутат от ПП/ДБ Радослав Рибарски на брифинг за медиите днес, Народното събрание е премахнало пречка пред членството на страната в Шенген. Става дума за това, че през октомври България реши да събира такса от 20 лева (10,7 долара) на мегаватчас (1 МВтч се равнява на около 95 куб. м газ) за транспортиране на руски газ през нейната територия.

“Няколко пъти казах на унгарския министър-председател Виктор Орбан, че този данък не е насочен към Унгария. Очевидно има някакви подозрения. Те могат да бъдат използвани и като повод. Важно е да изключим този повод и да знаем, че с Унгария не би трябвало да имаме проблеми по отношение на Шенген”, каза премиерът.

Денков припомни телефонния разговор на Орбан с бившия български премиер и лидер на дясноцентристката партия ГЕРБ Бойко Борисов, който сега е данъчен депутат в Народното събрание. “Нормално е, че те разговаряха. Най-накрая е взето важно решение. Не сме обсъждали това с Борисов”, информира той. “Ако данъкът върху руския газ бъде премахнат, проблемите с Унгария относно присъединяването ни към Шенген ще отпаднат”, убеден е премиерът.

Според Николай Денков ветото на Нидерландия от миналата година е попречило на България да влезе в Шенгенското пространство, през декември тази година тя се отказа от него. Австрия продължава да се противопоставя на влизането на България в зоната на свободна търговия, но през последните месеци е била свършена много работа, каза Денков.

По този начин унгарският министър-председател Виктор Орбан шантажира не само Украйна. Неговата страна също започна да оказва натиск върху България, съобщава Reuters.

Капана на Унгария и “вратичката” за Кремъл

България се оказа в унгарския капан на “правото на вето”. Въпреки това страната не спира в борбата си срещу влиянието на Руската федерация върху икономиката на България и Европа. 

На 18 декември българският парламент гласува за отмяна на изключението от санкциите на ЕС, което позволяваше на военната машина на Кремъл да спечели един милиард евро през 2023 г. Правилото беше въведено, за да позволи на България да продължи да внася руски петрол, докато предприятията не преминат към други доставчици, но то беше възприето като “вратичка” от Руската федерация. България пропускаше милиони барели московски суров петрол към руската рафинерия “Лукойл” на своя територия, която след това изнасяше различни видове петролни продукти в чужбина, включително в страните от ЕС. Тази “вратичка” е донесла на Кремъл приблизително 983 млн. евро поради данъци върху производството и износа от февруари 2023 г. насам. Тя също така е генерирала почти 500 млн. евро печалба за “Лукойл”.

“Обезоръжване” на Будапешта и нови заплахи за България 

При все това решението на българското правителство да премахне транзитния данък едновременно решава един проблем и създава нов: изглежда, че не би трябвало да има трудност с присъединяването към Шенген, но въпросът е, че нищо не пречи на Унгария да измисли нов повод, за да използва злополучното си “право на вето” и да издейства нещо ново от България. 

Властите в София следва да обмислят много резервни планове, за да “обезоръжат” Будапеща, ако историята с шантажа се повтори отново. Също така подобни политически игри от страна на Орбан по никакъв начин не бива да влияят на последващата проевропейска и пробългарска политика на София. Парламентът, оглавяван от Денков, не може да поеме отговорност за агресивната политика на Унгария, но може да направи всичко възможно, за да предпази България от намесата на Орбан в политиката на страната.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми