Съдът потвърди рекордното обезщетение от 95 млн. лв. за провалената акция „Октопод“.

Съдът на втора инстанция потвърди значителното обезщетение, което Министерството на вътрешните работи (МВР) и прокуратурата трябва да изплатят на застрахователната компания „Лев Инс“ заради провалената операция „Октопод“ преди 15 години, съобщава Bird.bg. Присъдената сума е 48.3 млн. лв., върху която се начислява законната лихва от 30 декември 2015 г. Лихвата, изчислена на минимум 10% годишно, увеличава сумата до около 95 млн. лв.

С решението на Апелативен съд – София от 22 януари 2025 г. се потвърждават напълно първоинстанционните постановления на Окръжен съд – Перник, които присъдиха обезщетението. Ако случаят стигне до Върховния касационен съд и решението бъде потвърдено, общата компенсация може да нарасне с около 5 млн. лв. годишно до окончателното ѝ изплащане. До този момент прокуратурата и правителството не са уточнили как ще покрият финансовия ангажимент.

Компенсацията е за нанесени имуществени и неимуществени вреди вследствие на акцията „Октопод“. През 2010 г. офиси на „Лев Инс“ бяха затворени, а оборудването им иззето с аргумента, че компанията е свързана с Алексей Петров – обвиняем по това време, който беше убит през 2023 г. Двата процеса, произлезли от акцията – „Малък Октопод“ и „Голям Октопод“, завършиха неуспешно за прокуратурата. Едното дело беше прекратено на етап разследване, а по другото Петров беше оправдан.

Основната част от обезщетението – 29.9 млн. лв., е за имуществени щети и пропуснати ползи, свързани с прекратени застраховки през 2010 г., а още 11.9 млн. лв. са за договори, прекратени през 2011 г. Допълнително, 3.6 млн. лв. се присъждат заради временното спиране на дейността на компанията през февруари 2010 г., а над 1 млн. лв. – за платени глоби по наложени наказателни постановления.

В иска си „Лев Инс“ посочва, че действията на разследващите са довели до загуба на доверие от страна на клиенти, което е повлияло негативно на финансовите резултати на компанията. Изземването на сървъри и документи е затруднило значително възстановяването на дейността, като оборудването е било задържано прекомерно дълго време въпреки подадените заявления за връщане.

В резултат на тези събития, фирмата е инвестирала над 615 хил. лв. за нова техника. Служители на компанията свидетелстват, че достъпът им до офисите е бил блокиран, а клиентите масово са изразявали опасения за сигурността на своите застраховки.

Делото, заведено през 2015 г., срещна множество отводи, което наложи разглеждането му в Перник. Отводи подадоха и съдиите от Софийския градски съд, тъй като съдът също беше страна по делото, макар че претенциите срещу него бяха отхвърлени на двете инстанции.

Решението подчертава последиците от действията на институциите по време на публично рекламирани операции с висок риск.

Прегледи на публикации 👁️ : 8

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *