,

Руските ИПСО за легитимността на Зеленски не работят: Западът остава на страната на рационалността и истината

Пълномащабната руска инвазия направи невъзможно провеждането на президентските избори в Украйна, които трябваше да се състоят през 2024 г. Ето защо информационната кампания за дискредитиране на украинското правителство чрез обвинението му в “нелегитимност” и “узурпация” беше само въпрос на време. В края на февруари комисията по разузнаване към украинския президент предупреди за операцията “Майдан-3” на руските специални служби, която има за цел да разедини украинското общество и да отслаби външнополитическата подкрепа на Украйна. Едно от направленията на операцията е да се утвърди “нелегитимността” на решенията, взети от властите след 20 май. Тоест след края на петгодишния мандат на Зеленски като президент.

“Съмненията” относно легитимността на украинското правителство и обвиненията в узурпация са част от пропагандата и реториката на руските официални лица от 2014 г. насам. Те се вписваха в общия разказ за “нацистите”, които “завзеха властта по време на преврата”. По-специално Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, публикува съобщение в Telegram през ноември 2023 г., в което обвинението в узурпация от Володимир Зеленски се появява в същия списък като упреците за изкуствеността на украинската държава, езика и други глупости, които казва този руски служител.

Първото длъжностно лице, което започна да очертава “официалната позиция” на Кремъл относно легитимността на украинския президент, беше говорителят на Путин Дмитрий Песков. Изявленията му бяха представени като отговори на запитване в рамките на обществено-политическа дискусия (организирана с помощта на описаните по-горе инструменти) и същевременно добавиха нов импулс на тази дискусия и определиха нейния вектор. На 1 март Песков заяви, че Кремъл “смята Зеленски за легитимен”. Месец по-късно говорителят на диктатора обеща “да разгледа въпроса по-близо до май”, а на 28 април увери, че “легитимността на Зеленски скоро ще бъде поставена под въпрос”.

Руското външно министерство играе важна роля в информационните операции. На постоянния представител на Русия в ООН Василий Небенза е възложена ролята на “лошото ченге”. От 22 март насам той редовно прави безспорни изявления, че Володимир Зеленски уж губи легитимността си след 21 май. Условно “доброто ченге” в този сценарий е външният министър Лавров, който деликатно “не се съгласява” с позицията на своя подчинен.

Руската пропаганда по време на войната непрекъснато напада Володимир Зеленски. Атаките целят да подкопаят вътрешнополитическата стабилност в Украйна, да провокират конфликти и да създадат изкуствена криза, както и да отслабят външнополитическите позиции на страната. Крайната цел на руснаците е да отслабят украинската държава колкото е възможно повече чрез вътрешна дестабилизация и разрушаване на архитектурата на международната подкрепа. Това от своя страна трябва да помогне на руската армия да постигне по-големи резултати с по-малко усилия.

Въпреки това ЕС разпозна “фантомната заплаха” в тази информационна кампания на Кремъл и застана на страната на Украйна, като призна легитимността на Володимир Зеленски. Съответното изявление беше направено от говорителя на дипломатическата служба на общността Петер Стано на брифинг в Брюксел във вторник, 21 май. Според него Украйна не може да проведе свободни избори заради постоянните руски удари и милионите бежанци. “Невъзможно е да се организират избори в такава ситуация. Възможно ли е да се съберат хора в избирателните секции при такива условия? Те ще се превърнат в мишена за Путин”, заяви Стано.

Той смята, че в украинското общество и сред политическите партии няма съмнение кой е легитимният държавен глава. “Това е Володимир Зеленски”, обобщи Стано. 

Провеждането на информационни кампании за дискредитиране позволява на руснаците да изместят фокуса на вниманието от съмнителната легитимност на Путин към предполагаемата “нелегитимност” на Зеленски. На незаконността на псевдоизборите в окупираните територии и непрозрачността на гласуването в Руската федерация обърнаха внимание НАТО, ЕС и службата на генералния секретар на ООН. Нито един от западните лидери не поздрави Путин за “преизбирането” му, а Украйна и ПАСЕ официално отказаха да го признаят за законен президент. 

От друга страна, световната общност прояви разбиране към отлагането на изборите в Украйна по време на войната: нито една държава в света и влиятелни международни организации не поставиха под въпрос пълномощията на украинския президент.

В края на краищата раздухването на темата за “нелегитимността” се вписва в пропагандния наратив за “провалената държава” и де факто е покана към световните играчи да решат съдбата на Украйна без нейно участие.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *