РФ обвинява Украйна във военни престъпления, за да прикрие собствените си, и случаят със сваления Ил-76 е ярък пример за това

Следственият комитет на Русия представи обобщение на разследването по случая със сваления през зимата на 2024 г. военнотранспортен самолет Ил-76. Кремъл официално обвини Украйна за инцидента и заяви, че на борда на самолета уж е имало 65 украински военнопленници. Изявлението на руския Следствен комитет беше публикувано на уебсайта на ведомството на 25 юни.

Руснаците отбелязаха, че разполагат с максимален брой доказателства, които са открили на мястото на падането на Ил-76. В полето край село Яблоневое в Корочански район на Белгородска област те са събрали останките на самолета и, както уверяват, фрагменти от ракета MIM-104 на ЗРК Patriot. Твърди се, че върху 116 парчета отломки са открити следи от удара на ракетата.

Междувременно говорителят на ГУР към Министерството на отбраната Андрий Юсов заяви, че статусът на пленниците, които са могли да бъдат в самолета, не се е променил — те не се считат за мъртви. В същото време руските власти отказаха да допуснат украински и международни следователи да разследват самолетната катастрофа.

След инцидента руската страна активно търсеше останките от ракетите Patriot във временно окупираните територии на Украйна. Целта на тези търсения е очевидна — да се изфабрикува доказателствена основа за обвинението на Украйна, че е унищожила самолет, който предполагаемо е превозвал украински военнопленници. Въпреки това през целия период на така нареченото разследване руската страна не предостави никакви убедителни доказателства, че в деня на катастрофата на борда на Ил-76 изобщо е имало украински пленници.

Съгласно нормите на международното право държавата, която държи военнопленници, е тази, която носи отговорност за тяхната безопасност, включително по време на транспортирането им за размяна. Това е ключов момент, който поставя под съмнение версията на руската страна за транспортирането на военнопленници на борда на военен самолет. Практиката показва, че за такива цели обикновено се използва автомобилен транспорт, а не военни транспортни самолети. Освен това руският списък на загиналите включва имената на украински пленници, които са били разменени още на 3 януари 2024 г., три седмици преди инцидента с Ил-76. Това е сериозно несъответствие, което подкопава достоверността на официалната версия на събитията, представена от руската страна.

Отказът на Русия да предаде телата на предполагаемо загиналите украинци и да блокира инициативата на Украйна за създаване на международна комисия за разследване на инцидента с участието на ООН и Червения кръст само засилва съмненията относно достоверността на изявленията на Москва. Ако приемем, че военнотранспортен самолет на руските въоръжени сили наистина е превозвал военнопленници, това може да се разглежда като цинично използване на тези хора като жив щит, което е грубо нарушение на международното право.

Важно е да се отбележи, че регистрираната интензивност на обстрела в Харкивска област е пряко свързана с увеличаването на броя на военнотранспортните самолети, изпратени на летище Белгород през последната година. Разбилият се самолет Ил-76 е принадлежал на 117-и полк на военнотранспортната авиация, който многократно е участвал в превозването на оръжия и боеприпаси, използвани за атаки на украински територии. Характерът на разрушенията на самолета при катастрофата му (останките му са разпръснати на голямо разстояние) показва, че той е превозвал взривни материали, вероятно ракети с боен комплект, предназначени за огневите позиции, от които се извършва постоянен обстрел на Харкивска област и град Харкив.

Струва си да се подчертае, че при подготовката на размяната на пленници обикновено се спират всички военни дейности в зоната на прехвърляне, поне артилерийските обстрели. Двете страни трябва да се споразумеят за подробностите на операцията, за да се гарантира безопасност. В този случай обаче Русия не е предупредила украинската страна за планираното транспортиране, не е договорила въздушен коридор и не е уведомила за намерението да използва самолет за транспортиране на пленниците, което винаги е било правено при предишни обмени.

Подобни действия от страна на РФ се вписват в една по-широка стратегия за информационна война. Москва редовно обвинява Украйна във военни престъпления, които самата тя често извършва. Целта на тези обвинения е очевидна — да се опита да спре или ограничи доставките на западна военна помощ за Киив, като представи Украйна в неблагоприятна светлина на международната сцена.

В контекста на този инцидент е важно да се припомни по-широката картина на конфликта. Русия продължава да води агресивна война срещу Украйна, нарушавайки международното право и използвайки широк спектър от методи, включително информационна манипулация, за да постигне целите си. Трагедията с Ил-76 е поредният епизод от тази сложна и многостранна конфронтация, която Русия само усложнява с кампанията си за дезинформация.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *